Jak wieszać polską flagę? Tych zasad musimy przestrzegać. Będziesz zaskoczony

Święta narodowe to okazja do wywieszenia flag państwowych. Musimy to jednak robić w odpowiedni sposób. O czym należy pamiętać, wieszając flagę Polski? Sprawdzamy.

Polacy decydują się na wywieszenie flagi narodowej najczęściej 1 maja w Święto Pracy, 2 maja w Dzień Flagi RP oraz 3 maja w Święto Konstytucji. Flagi pojawiają się także w święto Wojska Polskiego czy 11 listopada w Święto Niepodległości. Zanim to zrobimy, powinniśmy wiedzieć, jakie są zasady poprawnej prezentacji symbolu narodowego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Janusz Cieszyński gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.04)

Jak wieszać flagę państwową? Kilka zasad

Sposób, w jaki możemy zawiesić polską flagę, jest regulowany przepisami prawa, zatem musimy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim musimy traktować ją z należytym szacunkiem. Jeśli ktoś narusza przepisy zawarte w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych może być ukarany grzywną w wysokości 5 tys. złotych lub karą ograniczenia wolności do 30 dni. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazuje, że wieszając flagę, musimy pamiętać, że:

  • flaga RP prezentowana publicznie musi być czysta oraz niezniszczona;
  • flagą narodową jest nazywany prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie. Weksylia nie powinny zawierać dodatkowych napisów, rysunków lub naszywek;
  • flaga RP zawsze ma pierwszeństwo przed innymi flagami;
  • flaga narodowa nie może dotknąć ziemi, bruku, podłogi bądź tafli wody. W przypadku warunków, zwiastujących możliwość jej zerwania bądź zniszczenia, należy zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie;
  • flaga Polski może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku - flaga eksponowana po zmierzchu, musi być odpowiednio oświetlona.

"Obywatele nie powinni umieszczać flagi na maszcie znajdującym się na szczycie ich domów czy innych prywatnych zabudowań. Umieszczenie takie jest oznaką, że wewnątrz budynku sprawowane są funkcje państwowe. Osoby prywatne wywieszają flagi przy wejściu do swego budynku, z okna lub na balkonie, mogą także ją podnieść na maszcie przed swym budynkiem" - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Wygląd polskiej flagi - co musimy wiedzieć?

Prawnie określony jest też wygląd flagi narodowej. Według art. 6. ustawy z 1980 r. "flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie". Może nią być nazywana też flaga z polskim godłem na białym pasie - ten rodzaj flag jest przeznaczony tylko dla przedstawicieli RP za granicą. Na fladze nie mogą znajdować się żadne napisy. Flaga, której wygląd różni się od klasycznej, może być używana tylko przez uprawnione do tego instytucje.

Więcej o: