Pogoda. Prognoza zagrożeń IMGW na najbliższe dni - przymrozki, oblodzenie i deszcz

Po bardzo ciepłej i słonecznej sobocie pogoda w niedzielę przyniesie chłodny front atmosferyczny, jednak nie odczujemy jeszcze znacznego pogorszenia aury. Pierwsze dni nowego tygodnia przyniosą spory zwrot - zgodnie z prognozą zagrożeń IMGW możliwe będą przymrozki, oblodzenia, a także deszcz. Kiedy dokładnie i gdzie?

Pogoda w sobotę przyniosła dużo słońca, a także wysoką temperaturę powietrza, aura zdecydowanie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W niedzielę Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niżowej, która związana jest z niżem znad Morza Północnego. W związku z tym z zachodu w stronę centrum przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Nie oznacza to jednak, że czeka nas wielkie ochłodzenie, w większości regionów temperatura wciąż będzie dość wysoka - od 12 stopni w Zielonej Górze i 13 w Zakopanem przez 17-18 stopni w na północy, w centrum i wschodzie kraju do 19 stopni na zachodzie. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Prognoza zagrożeń IMGW - oblodzenia, deszcz, przymrozki. Gdzie? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że od początku nowego tygodnia może nas czekać nieco zmienna aura. Od poniedziałku do środy w niektórych regionach prognozowany jest deszcz, a także przymrozki i oblodzenia. W poniedziałek alertami pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu mogą zostać regiony:

  • województwa małopolskiego (powiaty: suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki), 
  • województwa podkarpackiego (powiaty: jasielski, strzyżowski, krośnieński, Krosno, brzozowski, sanocki, leski, bieszczadzki, przemyski, Przemyśl). 

Pogoda na majówkę (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na majówkę 2023. Najpierw przymrozki, a potem deszcz

We wtorek ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia mogą dotyczyć przymrozków i oblodzeń. Alerty przed przymrozkami mogą zostać wydane dla województw:

  • dolnośląskiego (powiaty: zgorzelecki, lubański, lwówecki, karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki, ząbkowicki),
  • opolskiego (powiaty: nyski, prudnicki, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski), 
  • małopolskiego (powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), 
  • podkarpackiego (powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki).

Ponadto alerty przed oblodzenie będą możliwe dla tychże samych powiatów województw: małopolskiego i podkarpackiego

Kebnekaise 60 osób utknęło na najwyższej górze Szwecji. Wszystko przez wiatr i roztopy

Pogoda. W środę przymrozki nie tylko na południu

Zgodnie z prognozą zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę przymrozki mogą pojawić się nie tylko na południu, ale też w wielu innych regionach. Alerty mogą zostać wydane dla aż ośmiu województw. Chodzi o: woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie,  małopolskie, śląskie, opolskie (tylko południowe powiaty), dolnośląskie (tylko powiaty południowe i zachodnie). 

Więcej o: