80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "To było kilka pistoletów maszynowych"

Dokładnie 80 lat temu polscy Żydzi w Warszawie podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez hitlerowców Europie.

80 lat temu rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie. Walki wybuchły w reakcji na próbę ostatecznej likwidacji getta i wywózki ludności do obozów zagłady. Żydzi spodziewali się, że Niemcy planują ich eksterminację, jednak początkowo uważano, iż akcja zbrojna może doprowadzić jedynie do większych strat wśród cywilów.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wystąpienie zbrojne miało opóźnić akcję likwidacyjną nazistów

- Ta postawa zmieniła się po drugiej akcji likwidacyjnej w getcie w styczniu 1943 roku. Wtedy w wyniku ataku żydowskich konspiratorów zginęło około dwudziestu Niemców, co zrobiło olbrzymie wrażenie na uwięzionych w getcie - mówiła Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. - Zrozumiano, że wystąpienie zbrojne ma sens, bo może opóźnić akcję likwidacyjną, co w konsekwencji da szansę na przetrwanie dla jakiejś części ludności - powiedziała historyczka.

Doktor Agnieszka Żółkiewska podkreśliła, że w czasie poprzedzającym powstanie, w getcie trwały intensywne przygotowania. Przygotowywano nie tylko bunkry do walki, ale też kryjówki, w których mogliby się schronić ocalali. Starano się także pozyskać broń. - Powstaje drugie podziemne getto, cała sieć kryjówek i bunkrów, gdzie ludzie mają nadzieję schronić się i przetrwać - powiedziała Agnieszka Żółkiewska.

Więcej wiadomości z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Historycy o powstaniu w getcie warszawskim: To było kilka pistoletów maszynowych...

Rano 19 kwietnia 1943 roku w wigilię święta Pesach, Niemcy otoczyli getto i przystąpili do wysiedlania ludności. Wówczas w getcie było około 60 tysięcy Żydów - dla porównania w szczytowym momencie funkcjonowania getta było ich pół miliona. Wkraczające do getta oddziały zostały zaatakowane przez żydowskich bojowników.

Samo powstanie opierało się bardziej na walce z ukrytych bunkrów i umocnień niż na walkach ulicznych - mówił historyk Szymon Niedziela. - Te walki typowe, miejskie, na terenie getta były tylko w pierwszych dniach powstania - powiedział historyk.

Doktor Szymon Niedziela podkreślił, że do tłumienia powstania skierowano niemieckie oddziały wsparte przez kolaborujące oddziały łotewskie, litewskie i ukraińskie. Łącznie było to ponad 2 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy. Przeciwko nim do walki stanęło nieco ponad 500 praktycznie nieuzbrojonych powstańców. - To było kilka pistoletów maszynowych, kilkadziesiąt karabinów i pistoletów. Reszta uzbrojenia to były granaty i butelki z benzyną - powiedział historyk.

Powstanie zakończyło się 16 maja. Symbolicznym końcem warszawskiego getta było wysadzenie przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. W wyniku walk zginęło lub zostało zamordowanych około 12 tysięcy Żydów, pozostała ludność getta została wywieziona do obozów zagłady.

Więcej o: