O co chodzi z żółtymi kwiatami na ubraniach? Żonkile to ważny symbol [ZNACZENIE]

Żółte kwiaty możemy zaobserwować na ubraniach wielu osób 19 kwietnia. To żonkile, które są bardzo ważnym symbolem. Kwiat przypomina o powstaniu w getcie warszawskim i jest związany z postacią Marka Edelmana.

W środę 19 kwietnia obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w wielu miastach w ramach akcji Żonkil rozdawane będą papierowe kwiaty, które będzie można przypiąć do ubrania. W tym roku w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu rozdanych zostanie 450 tys. kwiatów. Liczba ta symbolizuje Żydówki i Żydów, "którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia - wiosną 1941 roku" - czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Co symbolizują żonkile? Pisała o nich Hanna Krall 

Żółte żonkile, które będziemy mieli okazję zaobserwować zarówno na ulicach, jak i w telewizji, od 2012 roku na stałe wpisały się w obraz obchodów tego wydarzenia dzięki muzeum POLIN. W rocznicę zrywu wolontariusze rozdają przechodniom papierowe kwiaty na wzór żonkili. Są one symbolem pamięci, szacunku i nadziei, wiążą się też z postacią Marka Edelmana. W książce pod tytułem "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall przywołana została postać tego polskiego lekarza o żydowskim pochodzeniu i jednego z przywódców powstania. W każdą rocznicę powstania dostawał on żółte kwiaty od anonimowej osoby. Sam przynosił też żonkile pod pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, by w ten sposób uczcić pamięć i oddać hołd poległym. Robił to każdego roku aż do śmierci. 

Syreny alarmowe. Zdjęcie ilustracyjne 19 kwietnia zawyją syreny alarmowe. To 80. rocznica wybuchu powstania

Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta - powstaniec i lekarz - wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia

- pisała o Edelmanie w 2015 roku Hanna Krall specjalnie dla Muzeum POLIN. W tym roku z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego żółte papierowe żonkile rozdawane będą nie tylko w polskich miastach. "Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wyprodukowaliśmy 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów jest jednocześnie partnerem tych działań" - czytamy na stronie muzeum. 

Więcej o: