Warszawa. 19 kwietnia zawyją syreny alarmowe - w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia w Warszawie, dla upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, zawyją syreny alarmowe. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.

W tym roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Urząd miasta poinformował, że w mieście zawyją syreny alarmowe, które upamiętnią to wydarzenie.

Zobacz wideo Tak Warszawa uczciła pamięć uczestników Powstania

Syreny alarmowe zawyją 19 kwietnia dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał na swojej stronie internetowej, że w środę 19 kwietnia warszawiacy uczczą pamięć uczestników powstania w getcie. "Decyzją I Wicewojewody Mazowieckiego, w środę 19 kwietnia br. o godz. 12:00 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania funkcjonujące w zasobach Wojewody Mazowieckiego. Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę i będzie to sygnał ciągły. Jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności" - czytamy w komunikacie.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Największy zryw Żydów podczas II WŚ

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r., a zakończyło się 16 maja. Zostało wywołane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne, działające na terenie warszawskiego getta. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja o likwidacji getta, stanowiąca część planu zagłady europejskich Żydów, wdrażanego w życie przez III Rzeszę.

Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej przez Niemców Europie, o czym możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej o: