W niedzielę obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego [PLAN]

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczną się w niedzielę rano i potrwają do wieczora. Zostały przesunięte z powodu Poniedziałku Wielkanocnego, który w tym roku wypadł 10 kwietnia.

W tym roku rocznica katastrofy smoleńskiej przypadła na Poniedziałek Wielkanocny. Z tego powodu jej obchody zostały przesunięte. Jarosław Kaczyński złożył jednak kwiaty na pl. Piłsudskiego. Nieco wcześniej uroczystości odbyły się również na Powązkach. Tam, pod pomnikiem zebrali się: rodziny ofiar katastrofy, przedstawiciele władz miasta i politycy. W ich trakcie odczytane zostały nazwiska 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, zapalono także znicze i złożono kwiaty.

Zobacz wideo Tomczyk: Nie obawiam się Jarosława Kaczyńskiego, który wraca do objazdu po Polsce. Czekam, co powie

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Plan uroczystości

W obchodach weźmie udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, który o godz. 7.30 złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Następnie o godzinie 8 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

O godzinie 8:41 przed Pałacem Prezydenckim zostanie odczytany Apel Pamięci. Następnie delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze - przed Pałacem Prezydenckim oraz przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, które znajdują się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. O 21 przemówi Jarosław Kaczyński

O godzinie 19 w intencji ofiar katastrofy odprawiona zostanie msza święta w Archikatedrze Warszawskiej. Następnie uczestnicy nabożeństwa przejdą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki. O godzinie 21 przewidziane jest tam wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ponadto między godziną 10, a 19 przed Pałacem Prezydenckim zorganizowane będą koncerty i blok filmowy. Przewidziana jest również wspólna modlitwa: Anioł Pański o godzinie 12 i Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej o: