Błaszczak ogłosił program szkoleniowy dla cywilów. Ile wynosi wynagrodzenie za udział?

Katarzyna Rochowicz
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w połowie maja rozpocznie się skierowana do cywilów akcja "Trenuj jak żołnierz". To szesnastodniowe szkolenie, które kończy się wojskową przysięgą. Jakie będzie wynagrodzenie za udział w ćwiczeniach?

"W projekcie 'Trenuj jak żołnierz' weźmie udział 30 jednostek na terenie całego kraju. Można dowolnie wybrać miejsce. Pierwszy etap, który będzie zapoznaniem z wojskiem i jednostką, rozpoczniemy w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe 16-29 lipca i 6-19 sierpnia" - poinformował resort obrony w swoich mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Morawiecki: Precyzyjnie trafiliśmy w oszustów, cwaniaków, raje podatkowe i mafie VAT-owskie

"Trenuj jak żołnierz". Nowy program skierowany do cywilów

Minister Błaszczak poinformował o nowym programie w czwartek 13 kwietnia podczas wizyty w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. - Dziś inaugurujemy kolejną edycję naszego programu "Trenuj z wojskiem", tym razem pod nazwą "Trenuj jak żołnierz". To kolejna, rozszerzona wersja, która odpowiada potrzebom zgłaszanym przez uczestników już trzech edycji naszego programu - przekazał. - Program tych zajęć jest skoncentrowany na zdobyciu umiejętności praktycznych, umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy medycznej, podstaw walki wręcz i przetrwania w trudnych warunkach. To wszystko w ramach programu, który kończy się przysięgą wojskową - wyjaśnił Błaszczak. Minister zachęca do wzięcia udziału w programie m.in. na swoim Twitterze.  

"Projekt jest skierowany do wszystkich, którzy chcą odbyć podstawowe wojskowe szkolenie i być przygotowanym, aby w razie zagrożenia bronić Ojczyzny. (...) W ramach 'Trenuj jak żołnierz' każdy ochotnik może zgłosić się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które pozwoli zapoznać się z wojskiem i nabyć podstawowe umiejętności wojskowe i obronne" - czytamy na stronie ministerstwa. Jak podaje resort obrony, "jednostki wojskowe zapewnią wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie, a każdy uczestnik otrzyma za szkolenie wynagrodzenie jak szeregowy żołnierz rezerwy, czyli 130 zł za dzień szkolenia". 

Więcej o: