Zniszczono wystawę o Janie Pawle II "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Sprawców nagrała kamera

W Gdańsku nieznani sprawcy zniszczyli wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II, która powstała w marcu przed siedzibą "Solidarności". Policja "wraz z pojawieniem się w mediach informacji" wszczęła dochodzenie. Za zniszczenie mienia grozi kara nawet pięciu lat więzienia.

Wystawa "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy" poświęcona Janowi Pawłowi II została otwarta 21 marca 2023 r. przed gdańskim budynkiem NSZZ "Solidarność" u zbiegu ulicy Rajskiej i Wałów Piastowskich. W nocy z poniedziałku na wtorek (11 kwietnia) została zdewastowana.

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS". Terlecki odpowiedział: "Wstyd, panie Kowal"

Gdańsk. Nagranie z kamer monitoringu zarejestrowało sprawcę zniszczenia wystawy o Janie Pawle II

Informację o dewastacji wystawy o Janie Pawle II przekazali dziennikarze portalu trojmiasto.pl, którym internauci przesłali zdjęcia uszkodzonych tablic. "Wandale!" - skomentował w mediach społecznościowych "Tygodnik Solidarność", publikując nagranie z kamer monitoringu.

Na zarejestrowanym wideo widać grupę siedmiu osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - którzy przechodząc obok ekspozycji, niszczą plansze. Część płyt została połamana, inne wypadły z ramek.

Sprawcom grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności

Policja nie otrzymała oficjalnego zgłoszenia. - W związku z pojawieniem się w mediach informacji o zniszczeniu wystawy fotograficznej, do której doszło przy ul. Wały Piastowskie, sprawą zajęli się policjanci. Funkcjonariusze ustalają okoliczności zdarzenia i sprawdzają monitoring. Policjanci skontaktowali się z osobą pokrzywdzoną i wykonują czynności mające na celu przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie. Za zniszczenie mienia grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności - przekazał dziennikarzom portalu  trojmiasto.pl asp. szt. Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.

Pokazuje to, co Ojciec Święty zrobił dla Polski, Solidarności i Europy

Wystawa jest odpowiedzią związkowców na reportaż "Bielmo. Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego z "Czarno na białym" TVN i książkę Ekke Overbeeka "Maxima Culpa". - Wystawa jest pokazaniem tego, co Ojciec Święty przez te wszystkie lata zrobił dla Polski, "Solidarności" i wolnej demokratycznej Europy. Po raz pierwszy była ona pokazywana publiczności w 40. rocznicę I Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Nie pozwolimy na szarganie dobrego imienia Jana Pawła II. To dla nas, związkowców z "Solidarności", fundament - mówił Piotr Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Więcej o: