Kwalifikacja wojskowa potrwa 66 dni roboczych (za wyjątkiem 2 maja i 9 czerwca). Rozpocznie się 17 kwietnia, a zakończy 21 lipca. Początkowo miała odbywać się od 3 kwietnia do 30 czerwca, ale Ministerstwo Obrony Narodowej zmieniło terminy, uzasadniając decyzję egzaminami maturalnymi i wnioskami od wojewodów.
Z opublikowanego w grudniu 2022 r. rozporządzenia ministra obrony wynika, że na tegoroczną kwalifikację mogą zostać wezwani:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Osoby, które dostaną wezwanie, a które nie mogą stawić się we wskazanym terminie, bo koliduje im to z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłosić się w terminie dodatkowym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Uwaga: Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny niestawienie się bez uzasadnionej przyczyny może skutkować grzywną albo przymusowym doprowadzeniem przez policję.
Podczas kwalifikacji komisja lekarska przydziela każdego do jednej z czterech kategorii zdolności: