Nie żyje Maciej Prus. Wybitny reżyser teatralny miał 85 lat

W wieku 85 lat zmarł Maciej Prus, wybitny aktor i reżyser teatralny - poinformowało Polskie Radio. Artysta był laureatem wielu nagród i odznaczeń.

Jak czytamy na polskieradio24.pl, Maciej Prus odszedł w nocy z soboty na niedzielę. 

Maciej Prus nie żyje. Miał 85 lat

Aktor urodził się 9 listopada 1937 roku w Samborze (dzisiaj zachodnia Ukraina). W 1961 roku ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był też absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie w 1968 roku ukończył studia na wydziale reżyserii. W latach 60 pracował w Starym Teatrze w Krakowie. Był związany z Teatrem Laboratorium 13 Rzędów w Opolu Jerzego Grotowskiego. 

Zobacz wideo Glapiński obawia się o telewizję: Elicie marzy się, żeby było jedno obowiązujące stanowisko

Później realizował spektakle w Teatrze Ateneum w Warszawie i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 80. związał się z warszawskim Teatrem Dramatycznym i Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W latach 90. wystawiał m.in. "Wyzwolenie". Realizował sztuki Witkacego i Szekspira.

Maciej Prus został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Gloria Artis za działalność artystyczną. Zdobył kilkadziesiąt nagród teatralnych, w tym m.in. nagrodę im. Konrada Swinarskiego (sezon 1978/1979) za reżyserię spektaklu "Noc listopadowa" Wyspiańskiego.

Więcej o: