Rzecznik Praw Dziecka atakuje fundację Wojciechowskiej. Zawiadomił Czarnka i policję. Jest odpowiedź

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ma zastrzeżenia do projektu "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" fundacji Martyny Wojciechowskiej. Pawlak w liście do ministra edukacji stwierdza między innymi, że nie informowano uczestników badania, iż partnerem kampanii jest TikTok. "Stanowisko Rzecznika Praw Dziecka zawiera szereg nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji" - odpowiada fundacja.

Kampania "Młode Głowy" fundacji Unaweza ruszyła jesienią ubiegłego roku. "W jego ramach, wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg, realizowane jest, pierwsze na tę skalę, bezpłatne badanie stanu psychicznego młodzieży w Polsce. Strategicznym partnerem całej akcji i główną platformą działań komunikacyjnych jest TikTok" - czytamy w opisie na stronie projektu. Ilościowe badanie opiera się na anonimowych ankietach, które wypełniają uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W projekcie mogła wziąć udział każda placówka. 

Zobacz wideo Rzecznik Praw Dziecka: "Telefon zaufania działa całodobowo". Mazurek: "Sprawdzam!"

To właśnie między innymi partnerstwo TikToka w inicjatywie fundacji Martyny Wojciechowskiej zaalarmowało Mikołaja Pawlaka. Rzecznik praw dziecka wystosował w tej sprawie list do ministra edukacji Przemysława Czarnka. 

"Młode Głowy". Pawlakowi nie podoba się akcja fundacji Martyny Wojciechowskiej

"W listach do rodziców z prośbą o wyrażenie przez nich zgody na udział ich dzieci w tym badaniu nie została jednak zamieszczona informacja, że partnerem strategicznym jest aplikacja TikTok" - czytamy w komunikacie na stronie RPD. "Eksperci w zakresie informatyki alarmują, że chińska aplikacja TikTok jest niebezpieczna - gromadzi nadmierną ich zdaniem ilość danych z telefonów komórkowych jej użytkowników, tworząc ich cyfrowy 'odcisk palca', co może umożliwić śledzenie użytkowników w sieci nawet poza tą aplikacją" - stwierdza dalej rzecznik. 

Pawlak pisze, że "szczególnie niebezpieczne jest uwiarygodnienie aplikacji TikTok poprzez wykorzystanie autorytetu nauczycieli i szkół". "Naukowcy ostrzegają, że już dzisiaj TikTok ma zatrważająco duży wpływ na zachowanie młodych, którzy zaczęli postrzegać rzeczywistość przez pryzmat bezwartościowych, a nawet groźnych narracji narzucanych przez tę aplikację, co prowadzi do niezwykle niebezpiecznych uzależnień behawioralnych dzieci i młodzieży" - twierdzi rzecznik.

Pawlak zarzuca też fundacji, że nie weryfikowała swoich współpracowników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. "Kontrola Rzecznika wykazała [...], że kont w Rejestrze w ogóle nie założyła Fundacja UNAWEZA z siedzibą w Warszawie, będąca organizatorem projektu MŁODE GŁOWY, a także partnerzy tego projektu: fundacje SEXEDPL z siedzibą w Warszawie i Dbam o Mój Zasięg z siedzibą w Gdańsku" - napisał Pawlak. "Jest to naruszenie prawa, o czym Rzecznik zawiadomił policję oraz organy nadzoru: Ministra Edukacji i Nauki, oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej" - dodał.

"Zarzut Rzecznika jest całkowicie bezzasadny"

"Stanowisko Rzecznika Praw Dziecka zawiera szereg nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji oraz narusza dobre imię Fundacji UNAWEZA" - odpowiada fundacja w swoim oświadczeniu. Unaweza podkreśla, że "TikTok jest partnerem akcji tylko i wyłącznie w zakresie wsparcia komunikacyjnego poprzez promowanie przygotowanych przez Fundację UNAWEZA i zweryfikowanych treści dotyczących problematyki zdrowia psychicznego oraz edukacji na temat właściwych postaw społecznych". W oświadczeniu podkreślono, że platforma nie jest organizatorem lub partnerem samego badania i nie ma możliwości  zbierania danych uczniów w ramach projektu oraz nie ma dostępu do indywidualnych odpowiedzi.

W badaniu Młode Głowy wzięły udział ponad 184 tys. uczniów z 1923 szkół. Fundacja podkreśla, że szkoły dobrowolnie zgłaszały swój udział w projekcie. Ponadto, na udział każdego dziecka w projekcie zgodzić musieli się rodzice. Fundacja przekonuje ponadto, że ani ona, ani inne podmioty związane z projektem "nie były zobowiązane do rejestracji we wskazanym Rejestrze [Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym - red/.]". "Zarzut Rzecznika jest całkowicie bezzasadny" - pisze Unaweza.

"W związku z powyższym wzywamy Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka do natychmiastowego zaprzestania publikowania nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji, które nie mają potwierdzenia w faktach. Wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka narusza dobra osobiste Fundacji UNAWEZA, naraża ją na utratę zaufania niezbędnego do prowadzenia swoich celów statutowych i podważa w odbiorze opinii publicznej renomę Fundacji" - czytamy w oświadczeniu. Fundacja nie wyklucza podjęcia "odpowiednich kroków prawnych", związanych z naruszeniem jej dóbr osobistych.

Więcej o: