Prognoza pogody na Wielkanoc 2023. Nawet 15 stopni C. za dnia, a w nocy przymrozki

Tegoroczna Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Choć ostatnie dni fundowały nam pogodę w kratkę, a pierwsze długoterminowe prognozy nie dawały wielkich szans na ciepłe święta, wszystko wskazuje na to, że wiosna jednak na nowo zawita do naszych drzwi. Przewidywania synoptyków zakładają bowiem nawet 15 stopni C. w Wielką Niedzielę.

Uroczyste śniadanie wielkanocne przypada w tym roku na 9 kwietnia. Mimo początkowych przygnębiających prognoz długoterminowych wygląda na to, że jednak dane nam będzie celebrowanie czasu z rodziną w akompaniamencie wiosennej pogody. Temperatura zauważalnie wzrośnie już w Wielki Piątek, a najcieplej zrobi się w Wielką Niedzielę, gdy termometry wskażą nawet 15 stopni C.

Zobacz wideo Niezawodny przepis na świąteczny żurek hapsa!

Prognoza pogody na Wielkanoc 2023. Ocieplenie od Wielkiego Piątku to dopiero początek

Według najnowszych prognoz opublikowanych przez IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego nawrót wiosny zaobserwujemy już w Wielki Piątek. Najwyższą temperaturę 14 stopni C. odnotują wtedy północno-wschodnie regiony. Nieco zimniej będzie w centrum, gdzie temperatura będzie oscylować w przedziale 14-12 stopni C. Na północy za dnia odczujemy 8 stopni C., na zachodzie będzie to już tylko 6 stopni C., a południowe krańce Polski odnotują jedynie 4 stopnie C. Piątkowa noc oszczędzi nam mrozów, które mogą wystąpić jedynie w południowym pasie górskim. Termometry wskażą od 0 stopni C. na zachodzie i południu, przez 2 stopnie C. w centrum i 3 stopnie C. na północy, po nawet 7 stopni C. na wschodzie kraju. Pogoda będzie jednak nieprzejednana i w całej Polsce wystąpią opady deszczu, które najmocniej dadzą się we znaki mieszkańcom zachodu. Niebo na większość dnia przysłonią chmury. Największe nasłonecznienie wystąpi na północy, a najmniejsze na południu.

Pogoda na Wielkanoc. Wiosna pełną parą w Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę

W najważniejsze dni świąt towarzyszyć nam będzie prawdziwa wiosna. Na termometrach odczytamy wartości oscylujące w granicach 8-13 stopni C. na północy, 9-12 stopni C. na południu i zachodzie oraz rekordowych 14-15 stopni C. po wschodniej stronie kraju. Deszczu będzie znacznie mniej, przelotnych opadów możemy spodziewać się jedynie w regionach skrajnie północno-zachodnich i południowo-wschodnich. Przez większość czasu będziemy się jednak cieszyć obecnością słońca. Nocą na południowych i zachodnio-północnych krańcach powrócą przymrozki osiągające maksymalnie -4 stopnie C.

Wiosenna aura utrzyma się także w Wielki Poniedziałek, wyrównując temperaturę w całym kraju do przedziału od 13 do 10 stopni C. Zimniej będzie jedynie nad morzem, gdzie termometry nie wskażą więcej niż 7 stopni C. Noce na minusie zaczną odchodzić w niepamięć, gdyż jedynie na północy wyniki pomiarów sięgną -1 stopnia C. W pozostałej części kraju wartości będą się wahać w przedziale od 0 do 5 stopni C. Opady deszczu wystąpią na południowym wschodzie, a najwięcej słońca mogą spodziewać się mieszkańcy północnego zachodu.

Więcej o: