Pogoda. Żółte i pomarańczowe alerty IMGW: intensywny śnieg i przymrozki. Gdzie zrobi się biało?

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południowym wschodzie Polski. Oprócz tego alerty meteorologiczne dotyczą przymrozków i marznących opadów, które mogą spowodować duże niebezpieczeństwo dla kierowców. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Według wyników pozyskanych z synoptycznych stacji meteorologicznych w Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uznał tegoroczny kwiecień za miesiąc ekstremalnie chłodny termicznie względem warunków wieloletnich badanych między 1991 a 2020 rokiem. W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi IMGW wystosowało ostrzeżenia, m.in. alerty pierwszego i drugiego stopnia, przed intensywnymi opadami śniegu. Szczególnie niebezpiecznie będzie na południu Polski. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Alerty IMGW. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami

Zmiana pogody nastąpi za sprawą cieplejszego frontu atmosferycznego napływającego nad Polskę. W związku z tym prognozowane są przede wszystkim opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. "Najmocniej poprószy na południu Podkarpacia, gdzie do jutra do rana może spaść do 25 centymetrów śniegu" - poinformował w czwartek rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. W związku z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi na tym obszarze wydano ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przed intensywnymi opadami. Swoim zasięgiem alerty objęły powiaty: jasielski, strzyżowski, krośnieński, Krosno, brzozowski, sanocki, przemyski, Przemyśl, leski i bieszczadzki. Ostrzeżenia wydane zostały do piątku 7 kwietnia do godziny 6:00. 

Z kolei od 5 do 10 centymetrów śniegu może spaść w Małopolsce. Alert pierwszego stopnia został wydany dla całego województwa małopolskiego poza powiatami: miechowskim, olkuskim, chrzanowskim i oświęcimskim. Ostrzeżenia pozostaną w mocy do piątku 7 kwietnia do godziny 7:00. W nocy front atmosferyczny dotrze nad zachodnią część Polski, w związku z czym opady śniegu mogą pojawić się w pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. 

Pogoda na Wielkanoc 2023 (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na Wielkanoc zaskoczy? "Zacznie się stopniowo robić coraz cieplej"

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami

Synoptycy ostrzegają również przed przymrozkami na Pomorzu Zachodnim i w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów. Temperatura minimalna w tych regionach wyniesie od minus dwóch do minus czterech stopni. W związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w województwach: podkarpackim (w powiatach: jasielskim, strzyżowskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, przemyskim, Przemyśl, leskim, bieszczadzkim), małopolskim (w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, Nowy Sącz, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, suskim, wadowickim), śląskim (w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim), dolnośląskim (w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, karkonoskim, Jelenia Góra, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim), kujawsko-pomorskim (w powiatach: myśliborski, gryfiński, pyrzycki, stargardzki, Szczecin, policki, goleniowski, gryficki, kamieński, Świnoujście).

Pogoda długoterminowa Pogoda długoterminowa. Starcie cyklonu z wyżem. Mróz, śnieg i ocieplenie

Żółte alerty IMGW ostrzegające przed marznącymi opadami

Wieczorem na obszarze kilku województw prognozowane są opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź. W związku z tym zwłaszcza kierowcom zalecana jest szczególna ostrożność. Żółte alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami wydano w województwach: podkarpackim (w powiatach: przeworskim, leżajskim, rzeszowskim, Rzeszów, brzozowskim, krośnieńskim, Krosno, strzyżowskim, jasielskim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, mieleckim, kolbuszowskim, Tarnobrzeg, tarnobrzeskim, niżańskim i stalowowolskim), małopolskim (w całym województwie poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim i suskim), śląskim (w całym województwie poza powiatami: cieszyńskim, żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, pszczyńskim, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławskim, rybnickim, mikołowskim i raciborskim) opolskim (w powiatach oleskim i strzeleckim), łódzkim (w południowo-wschodniej części województwa), świętokrzyskim, mazowieckim (w powiatach szydłowieckim i przysuskim).

Więcej o: