Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o dwóch formułach tegorocznych matur. Pierwszą z nich jest formuła 2015 obowiązująca absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. A druga to formuła 2023, którą będą zdawać absolwenci czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.
Każdy uczeń szkoły średniej, aby zdać maturę, będzie musiał podejść do czterech egzaminów pisemnych z języka polskiego i obcego nowożytnego, matematyki na poziomie podstawowym oraz wybranego przedmiotu dodatkowego rozszerzonego. W przypadku poziomów podstawowych, zdanie egzaminu oznacza zdobycie 30 proc., tak jak było w poprzednich latach. Poziom rozszerzony nie posiada ustalonego progu procentowego. Poza częścią pisemną uczeń musi uzyskać 30 proc. w części ustnej z języka polskiego i obcego nowożytnego.
Jak informuje WSiP czas trwania nowej matury pisemnej z języka polskiego, zostanie wydłużony ze 170 do 240 minut i będzie dzielił się na trzy części:
Matura z matematyki zostanie wydłużona o 10 do 180 minut. Zwiększy się liczba zadań otwartych z siedmiu do 13.
Egzamin zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi, które zawierają ograniczony zakres ich podstawy programowej. W skład odciążenia uczniów wchodzi zmniejszenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii i między innymi całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych.
Nowa matura z języka obcego nowożytnego będzie trwała tyle samo co matura w starej formule, czyli 120 minut - informuje CKE w informatorze.
Tegoroczni maturzyści zarówno nowej, jak i starej formuły rozpoczną egzaminy 4 maja. Matura potrwa do 23 maja, a wyniki zostaną ogłoszone 7 lipca.