Matura 2023. Jakie zmiany nastąpią w egzaminach maturalnych? Czy matury będą łatwiejsze?

Nadchodząca matura 2023 będzie podzielona na dwa warianty. Pierwszy z nich jest nowym egzaminem przeprowadzanym w formule 2013 na nowych zasadach. Pozostali będą zdawać "starą maturę". Jakie zmiany nastąpią w egzaminach maturalnych i jak odbędą się one w tym roku?

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o dwóch formułach tegorocznych matur. Pierwszą z nich jest formuła 2015 obowiązująca absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. A druga to formuła 2023, którą będą zdawać absolwenci czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Matura 2023. Co trzeba zrobić, aby uzyskać zaliczenie?

Każdy uczeń szkoły średniej, aby zdać maturę, będzie musiał podejść do czterech egzaminów pisemnych z języka polskiego i obcego nowożytnego, matematyki na poziomie podstawowym oraz wybranego przedmiotu dodatkowego rozszerzonego. W przypadku poziomów podstawowych, zdanie egzaminu oznacza zdobycie 30 proc., tak jak było w poprzednich latach. Poziom rozszerzony nie posiada ustalonego progu procentowego. Poza częścią pisemną uczeń musi uzyskać 30 proc. w części ustnej z języka polskiego i obcego nowożytnego. 

Kto nie musi zdawać matury w 2023 roku? [LISTA] Kto nie musi zdawać matury? [LISTA OLIMPIAD]

Matura 2023. Jakie zmiany nastąpią w egzaminach maturalnych?

Jak informuje WSiP czas trwania nowej matury pisemnej z języka polskiego, zostanie wydłużony ze 170 do 240 minut i będzie dzielił się na trzy części: 

  • Część 1: Język polski w użyciu - czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca- 10 pkt (ok. 5 – 7 zadań głównie otwartych opartych na dwóch tekstach).
  • Część 2. Test historyczno-literacki - znajomość problematyki lektur obowiązkowych – 15 pkt (ok. 6-15 zadań, głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach).
  • Część 3. Wypracowanie - 35 pkt.

Matura (zdjęcie ilustracyjne) Matura 2023. Wyższe stawki za sprawdzanie egzaminów

Matura z matematyki zostanie wydłużona o 10 do 180 minut. Zwiększy się liczba zadań otwartych z siedmiu do 13.

Egzamin zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi, które zawierają ograniczony zakres ich podstawy programowej. W skład odciążenia uczniów wchodzi zmniejszenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii i między innymi całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych.

Nowa matura z języka obcego nowożytnego będzie trwała tyle samo co matura w starej formule, czyli 120 minut - informuje CKE w informatorze. 

Tegoroczni maturzyści zarówno nowej, jak i starej formuły rozpoczną egzaminy 4 maja. Matura potrwa do 23 maja, a wyniki zostaną ogłoszone 7 lipca

Więcej o: