Polskie Radio pozywa "Newsweeka" i Tomasza Sekielskiego za tekst "Szczujnia zabija"

Polskie Radio pozwało niemieckiego wydawcę tygodnika "Newsweek" Ringier Axel Springer oraz redaktora naczelnego tygodnieka Tomasza Sekielskiego za publikację z 14 marca 2023 roku. Chodzi o tekst "Szczujnia zabija", który ukazał się po śmierci 15-letniego Mikołaja.

Przypomnijmy, że w nr 11/2023 "Newsweeka" na okładce zamieszczono podobiznę Jarosława Kaczyńskiego, która trzyma na smyczach czarne, groźne psy. Na ich obrożach są logotypy stacji radiowych Polskiego Radia. Na dole widnieje tytuł: "Szczujnia zabija. Gotowi na każdą komendę funkcjonariusze mediów władzy nie cofają się przed niczym. W państwie PiS Machina nienawiści niszczy ludzi".

Polskie Radio pozywa "Newsweeka" i Tomasza Sekielskiego za tekst "Szczujnia zabija"

Zarówno okładka, jak i grafika oraz tekst zawarte w tym wydaniu tygodnika, są krzywdzące i niezgodne z prawdą. Polskie Radio nie może się godzić na takie szkalowanie dobra instytucji, godności pracowników, godności współpracowników i ich rodzin. Nie może się godzić na używanie określenia "szczujnia", jeszcze w dodatku w zestawieniu z czarnym, agresywnym psem na pierwszym planie

- powiedziała prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, którą cytuje Informacyjna Agencja Radiowa. Pozew został złożony we wtorek rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Mecenas Artur Wdowczyk tłumaczył, czego domaga się Polskie Radio. "Przede wszystkim przeprosin od wydawcy i redaktora naczelnego Newsweeka"w formie papierowej, jak i w formie internetowej. Usunięcia tego artykułu. Oraz - tytułem zadośćuczynienia - miliona złotych na cele charytatywne" - wyjaśnił. Połowa tej kwoty - 500 tysięcy złotych - ma być przeznaczona na Klinikę "Budzik", a druga - na Caritas Polska.

 Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: