Polacy nie wierzą "Wiadomościom" TVP. Aż 69 proc. badanych jest zdania, że nie mówią prawdy [SONDAŻ]

Jak Polacy oceniają treści prezentowane przez "Wiadomości" TVP? Zdecydowana większość nie wierzy, że przedstawiany jest tam prawdziwy obraz polskiej rzeczywistości. A w grupie osób do 39 roku życia w rewelacje telewizji publicznej nie wierzy aż 87 proc. osób. Co ciekawe, nie wierzy w nie także aż 23 proc. elektoratu PiS.

Między 20 a 23 marca 2023 roku Ipsos przeprowadził sondaż dla OKO.press i TOK FM, w którym zapytał 1000 pełnoletnich Polaków, czy "Wiadomości" TVP mówią prawdę o Polsce. "Negatywne zdanie (...) mają przede wszystkim osoby do 39. roku życia. Aż 87 proc. z nich jest krytyczna wobec treści prezentowanych przez rządową telewizję" - pisze TOK FM.

Zobacz wideo Ociepa o paskach TVP Info ws. śmierci Mikołaja Filiksa: Te paski są reakcjami na akcję

Jak Polacy oceniają "Wiadomości" TVP? Młodzi nie wierzą w przekaz Telewizji Polskiej

Według 21 proc. badanych "Wiadomości" TVP przedstawiają prawdziwy obraz polskiej rzeczywistości (z czego tylko 9 proc. osób jest do tego zdecydowanie przekonana). Przeciwnego zdania jest natomiast zdecydowana większość - 69 proc. Z tego 50 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem treści prezentowane przez Telewizję Polską zdecydowanie nie odzwierciedlają rzeczywistości, a kolejne 19 proc. uważa, że "raczej nie odzwierciedlają". 9 proc. respondentów nie umiało odpowiedzieć na pytanie.

W prawdomówność "Wiadomości" wierzy przy tym 68 proc. wyborców PiS (przeciwnego zdania jest 23 proc. elektoratu ugrupowania). Wśród osób, które deklarują, że na partię rządzącą nie chcą głosować, Telewizji Polskiej wierzy łącznie 6 proc., 88 proc. jest natomiast zdania, że TVP nie pokazuje prawdziwego obrazu rzeczywistości w Polsce. "Wynika z tego, że oddziaływanie 'Wiadomości' TVP poza elektoratem PiS ma niewielkie znaczenie i propaganda służy raczej trzymaniu osób wierzących "pod parasolem" niż podejmowaniu wypraw, które miałyby nawracać na rządową wiarę" - komentuje OKO.press.

Wybory / zdjęcie ilustracyjne Sondaż: 8 na 10 seniorów na pewno zagłosuje. A młodzi? Szkoda gadać

Jeśli chodzi natomiast o ocenę wiarygodności głównego programu informacyjnego publicznej telewizji, w przekaz "Wiadomości" TVP nie wierzy 87 proc. osób między 18 a 39 rokiem życia, 79 proc. respondentów w wieku 40-49 lat, 64 proc. osób w wieku 50-59 lat, 43 proc. osób w wieku 60-69 lat oraz 48 proc. badanych powyżej 70 roku życia. Pozytywnie program ocenia natomiast 6 proc. badanych między 18 a 39 rokiem życia, 16 proc. badanych w wieku 40-49 lat, 22 proc. - 50-59 lat, 47 proc. - 60-69 lat i 38 proc. respondentów powyżej 70 roku życia.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Belgium EU Summit Ranking zaufania. Morawiecki z najgorszym wynikiem od pięciu lat

Wybory parlamentarne. Polacy wierzą w wygraną Zjednoczonej Prawicy

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że 46,7 proc. badanych jest przekonanych, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych wygra Zjednoczona Prawica, która utworzy nowy rząd. 17,1 proc. respondentów także wskazało, że najlepszy wynik uzyska ZP, ale to opozycja utworzy rząd. 14,6 proc. stwierdziło, że w nadchodzących wyborach zwycięży jeden z komitetów opozycji, natomiast 21,6 proc. badanych nie miało w tej kwestii zdania. 

Więcej o: