Instytut Konfucjusza we Wrocławiu poza kontrolą Chin. "Narzędzie chińskiej propagandy"

Koniec współpracy na linii Wrocław-Pekin. Uniwersytet Wrocławski nie przedłużył ze stroną chińską umowy na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza. Rektor uczelni prof. Robert Olkowicz zapewnił, że ta decyzja nie wpłynie na popularny wśród studentów kierunek - sinologię.

O tym, że Uniwersytet Wrocławski nie przedłuży umowy z Chinami na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza, pierwsza informowała "Gazeta Wyborcza Wrocław" w tekście Karoliny Kozakiewicz. Za decyzją władz UW mogą stać liczne informacje medialne o tym, że "Instytuty Konfucjusza, które działają przy uczelniach w USA i krajach UE są narzędziem chińskiej propagandy" - informuje z kolei Polska Agencja Prasowa w tekście opublikowanym na portalu naukawpolsce.pl. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Chiny nie pozwolą umrzeć gospodarczo Rosji

Instytut Konfucjusza we Wrocławiu poza kontrolą Chin. "Narzędzie chińskiej propagandy"

Uniwersytet Wrocławski stworzył Instytut Konfucjusza jako jednostkę międzyuczelnianą w 2008 r. Partnerami przedsięwzięcia były Główny Ośrodek Instytutu Konfucjusza (HANBAN) i Uniwersytet w Xiamen w Chinach. Dolnośląska placówka funkcjonowała w strukturze uczelni jako centrum dydaktyczne i podlegała prorektorowi ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.

Umowa na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza wygasła 25 stycznia tego roku, a strona chińska została poinformowana o tym, że porozumienie nie zostanie przedłużone w październiku 2022 r. Władze wrocławskiej uczelni podkreślają, że głównym powodem zaprzestania współpracy ze stroną chińską było to, że wskazani przez Chińczyków nauczyciele języka chińskiego "pracowali jako wolontariusze". 

Od połowy marca Instytut Konfucjusza jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Wrocławskiego bezpośrednio podległą rektorowi uczelni. W Instytucie prowadzony jest teraz wewnętrzny audyt, po którym uczelnia zdecyduje o dalszej formie działalności tej jednostki. Wraz z uruchomieniem audytu wprowadzono zmiany kadrowe. Prof. Gościwita Malinowskiego na stanowisku dyrektora Instytutu zastąpił tymczasowo prof. Stefan Kiedroń.

Władze wrocławskiej uczelni zapewniają, że chcą rozwijać uruchomioną w 2019 r. sinologię.

Sinologia na Uniwersytecie Wrocławskim jest jednym z popularniejszych kierunków. I mam nadzieję, że tak pozostanie, tym bardziej że zamierzamy uruchomić kolejny etap kształcenia dla jej absolwentów, czyli studia magisterskie

- zapewnił PAP rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz. Dodał, że uczelnia jest w trakcie załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem wykładowców w Chin. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: