Marsze papieskie przeszły w całej Polsce. W Warszawie m.in. Duda, Ziobro i Przyłębska

2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, a zarazem Niedzielę Palmową, w całej Polsce odbyły się marsze papieskie. Narodowy Marsz Papieski w Warszawie rozpoczął się o godz. 11. Wzięło w nim udział wielu polityków partii rządzącej.

2 kwietnia koło godziny 11 w Warszawie z Ronda Dmowskiego wyruszył Narodowy Marsz Papieski. Poprzedziła go modlitwa różańcowa, uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne i regionalne. Emitowano fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II z oryginalnych nagrań, czytali je też aktorzy. Marsze odbyły się w niedzielę jednak nie tylko w stolicy.

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Narodowy Marsz Papieski w Warszawie. Pojawiło się sporo polityków

Marsz przeszedł ulicami: Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Na Placu Piłsudskiego przed Krzyżem Papieskim, przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem świętej Anny, zostały złożone kwiaty. Nie wiadomo, ile dokładnie osób wzięło udział w pochodzie. Według "Wyborczej" było to ponad 10 tys. osób - w tym politycy, między innymi prezydent Andrzej Duda, Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz czy prezeska Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Warszawski marsz zakończył się przed Archikatedrą świętego Jana, gdzie o 12:30 rozpoczęła się msza, którą odprawił arcybiskup Józef Michalik. Mszę można było oglądać także na telebimach ustawionych na Placu Zamkowym. Od 18:00 na tych telebimach będzie transmitowany koncert z Wadowic "Nie zastąpi Ciebie nikt".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jan Paweł II Marsze papieskie przejdą ulicami całej Polski. Gdzie i kiedy się odbędą?

Marsze papieskie w całej Polsce 

Krakowski marsz papieski wyruszył o 13:15 spod bazyliki św. Floriana. Tymczasem o 13:30 rozpoczął się na Błoniach Biały Marsz Papieski - zapraszała na niego między innymi małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak. "Chodźmy wspólnie!" - zachęcała na Twitterze.

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski zamieścił natomiast w mediach społecznościowych zdjęcie z marszu w Kędzierzynie-Koźlu. "Razem oddajemy hołd Wielkiemu Polakowi" - napisał.

W Opolu marsz papieski rozpoczął się o godzinie 12:00 mszą w kościele franciszkanów, w Lublinie początek planowany jest na godzinę 14:00 przy kościele Świętej Rodziny. O godz. 11 w białostockiej katedrze odprawiona została msza, po której uczestnicy przeszli Rynkiem Kościuszki i ulicą Lipową aż do kościoła św. Rocha. "Ty nas obudziłeś, my Ciebie bronimy! Białostocki Marsz Pamięci św. Grzegorz Jana Pawła II. Tłumy pod katedrą, ruszamy ul. Lipową pod kościół św. Rocha" - napisał na Twitterze senator Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Gromko.

Wrocławski marsz wyruszył o godzinie 12 spod Bazyliki św. Elżbiety. Według "Gazety Wyborczej" udział bierze w nim ok. 300 osób. Marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II w Busku-Zdroju rozpocznie się natomiast o 20:30.

W rodzinnym mieście Jana Pawła II, w Wadowicach, w rocznicę śmierci papieża ma odbyć się koncert TVP. Według WP na miejscu ma pojawić się "sporo przedstawicieli z samego kierownictwa formacji rządzącej", choć anonimowi rozmówcy z PiS-u podkreślali w rozmowie z portalem, że udział polityków w uroczystościach "będzie symboliczny".

Tymczasem PKP Intercity z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II rozdaje pasażerom drogie kremówki. Jak mogą usłyszeć w niedzielę pasażerowie pociągów pendolino, "PKP wraz ze spółkami PKP realizuje projekt, którego ideą jest upamiętnienie Jana Pawła II. 2 kwietnia to szczególna data. Chcemy, poprzez jeden z pamiętnych motywów wizyt papieża w ojczyźnie, zachęcić państwa do wspomnienia o wielkim Polaku. Obsługa częstuje dziś pasażerów papieskimi kremówkami".

Więcej o: