Jerzy Kuczera nie żyje. Aktor znany z serialu "Pierwsza miłość" miał 71 lat

Katowicki oddział Związku Aktorów Scen Polskich przekazał informację o śmierci Jerzego Kuczery. Aktor, który popularność zyskał za sprawą ról w filmach Kazimierza Kutza, miał 71 lat. "Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją" - opisuje zmarłego Teatr Śląski.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o odejściu naszego drogiego kolegi i byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Katowicach - Jerzego Kuczery" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przez katowicki Związek Aktorów Scen Polskich. Przyczyny śmierci aktora nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Jerzy Kuczera nie żyje. Aktor związany ze Śląskiem miał 71 lat

Jerzy Kuczera urodził się 12 kwietnia 1951 roku w Rowieniu, które obecnie jest jedną z dzielnic Żor w województwie śląskim. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Swój debiut zaliczył na deskach Teatru Płockiego, w którym pracował do 1997 roku.

Następnie Jerzy Kuczera przez kilka lat występował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pełnił też funkcję Dyrektora Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. "Był pedagogiem uwielbianym przez studentów - zajęciom z najmłodszym pokoleniem adeptów aktorstwa oddawał całe swoje serce. Wielokrotnie zasiadał też w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego lokalnej odsłony był inicjatorem i organizatorem. Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją" - opisuje zmarłego Teatr Śląski. 

Wśród ponad 100 ról dramatycznych i komediowych warto wymienić chociażby jego kreacje Alfreda w "Mężu i żonie", Orlando w "Jak wam się podoba" Williama Szekspira, doktora w "Dziadach" Adama Mickiewicza czy Janusza Kotowicza w "Popiele i diamencie" Jerzego Andrzejewskiego. 

Większą popularność zdobył rolami w filmach Kazimierza Kutza: "Paciorki jednego różańca", "Na straży swej stać będę" czy "Śmierć jak kromka chleba". Występował też w serialach telewizyjnych, takich jak "Blisko, coraz bliżej", "Kryminalni" czy "Pierwsza miłość". Występował także w Teatrze Telewizji w spektaklach "Młyn", "Uczeń diabła", "Prawo głosu" i "Kucharki".

Jerzy Kuczera był odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą "Aktor-Animator Kultury" czy Nagrodą Prezydenta Katowic.

Msza żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 5 kwietnia o godzinie 11:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14.

Więcej o: