"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dzisiaj wiadomość o odejściu naszego drogiego kolegi i byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Katowicach - Jerzego Kuczery" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przez katowicki Związek Aktorów Scen Polskich. Przyczyny śmierci aktora nie zostały podane do publicznej wiadomości.
Jerzy Kuczera urodził się 12 kwietnia 1951 roku w Rowieniu, które obecnie jest jedną z dzielnic Żor w województwie śląskim. W 1974 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Swój debiut zaliczył na deskach Teatru Płockiego, w którym pracował do 1997 roku.
Następnie Jerzy Kuczera przez kilka lat występował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Pełnił też funkcję Dyrektora Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. "Był pedagogiem uwielbianym przez studentów - zajęciom z najmłodszym pokoleniem adeptów aktorstwa oddawał całe swoje serce. Wielokrotnie zasiadał też w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego lokalnej odsłony był inicjatorem i organizatorem. Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją" - opisuje zmarłego Teatr Śląski.
Wśród ponad 100 ról dramatycznych i komediowych warto wymienić chociażby jego kreacje Alfreda w "Mężu i żonie", Orlando w "Jak wam się podoba" Williama Szekspira, doktora w "Dziadach" Adama Mickiewicza czy Janusza Kotowicza w "Popiele i diamencie" Jerzego Andrzejewskiego.
Większą popularność zdobył rolami w filmach Kazimierza Kutza: "Paciorki jednego różańca", "Na straży swej stać będę" czy "Śmierć jak kromka chleba". Występował też w serialach telewizyjnych, takich jak "Blisko, coraz bliżej", "Kryminalni" czy "Pierwsza miłość". Występował także w Teatrze Telewizji w spektaklach "Młyn", "Uczeń diabła", "Prawo głosu" i "Kucharki".
Jerzy Kuczera był odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą "Aktor-Animator Kultury" czy Nagrodą Prezydenta Katowic.
Msza żałobna i uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 5 kwietnia o godzinie 11:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14.