Niedziele handlowe 2023. Czy 2 kwietnia zrobimy zakupy? [KALENDARZ]

Czy 2 kwietnia wypada niedziela handlowa? Przed nami ostatni weekend przed Wielkanocą, zatem wiele osób zastanawia się, czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte.

W 2023 roku będziemy mogli skorzystać z kilku niedziel handlowych w ciągu roku. Okazuje się, że w kwietniu będziemy mieli ku temu okazję aż dwa razy. Czy nadchodząca niedziela jest handlowa? Jakie sklepy będą otwarte?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policjanci z Archiwum X rozwikłali zbrodnię sprzed 26 lat

Niedziele handlowe 2023. Kiedy jest niedziela handlowa?

W tym miesiącu niedziele handlowe przypadają kolejno 2 kwietnia oraz kilka tygodni później - 30 kwietnia. Do tej pory jedyna niedziela handlowa była 9 stycznia. Kolejne przypadną 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia oraz 24 grudnia - dwie ostatnie będą przypadać bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia.

Żabu Żabu już dostępna dla wszystkich. Żabka pokazała nową grę mobilną

Pamiętajmy, że zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy m.in. aptek, cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów oferujących prasę (jeśli przychody z tej działalności stanowią 40 proc. przychodów danej placówki), sklepów na dworcach lub pubów oraz kawiarni.

Zakupy przez internet (zdjęcie ilustracyjne) Zakupy przez internet. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy

Niedziele handlowe. Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Ustawa dotycząca handlu w niedziele z 10 stycznia 2018 roku weszła w życie 1 marca 2018 roku i wprowadziła znaczące ograniczenia w handlu. Początkowo handlowych było 29 niedziel. Rok później ich liczba spadła do 15. Natomiast już w 2020 roku ich liczba zmalała do siedmiu w ciągu roku i obowiązuje do dziś.

"Ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu istotną grupę stanowią kobiety-matki, a niedziela to często najbardziej dogodny moment na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną" - argumentowało tę decyzję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Więcej o: