13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Msza, przemarsz i wystąpienie Kaczyńskiego zostały przesunięte

10 kwietnia 2023 roku nie odbędą się obchody w ramach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Sekretarz generalny PiS potwierdził, że ze względu na Wielkanoc wydarzenia te odbędą się kilka dni później. - Wieczorem kolejna msza, przemarsz i wystąpienie prezesa Kaczyńskiego - zapowiedział Krzysztof Sobolewski.

Jak co roku 10 kwietnia w Warszawie organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce w 2010 roku. Organizatorzy postanowili jednak przesunąć wydarzenia upamiętniające ten dzień. Wszystko z powodu tego, że w 2023 roku na 10 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny. Jak podaje "Super Express", obawiano się, że uczestnicy tych wydarzeń, którzy przyjeżdżają wówczas do stolicy z całej Polski, mogą mieć problem z dojazdem. 

Zobacz wideo Dziennikarz spytał o raport ws. Smoleńska. Jarosław Kaczyński unikał odpowiedzi

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody zostały przeniesione na inny dzień

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości przekazał w rozmowie z dziennikarzami "SE", że zmiana daty dotyczy zarówno obchodów państwowych, jak i partyjnych. Za organizację tych pierwszych odpowiada dodatkowo Ministerstwo Obrony Narodowej. 

- Wszystkie nasze aktywności przesuwamy na 16 kwietnia (niedziela - red.). Będzie tak jak rok temu - wyjaśnił Krzysztof Sobolewski. Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego zdradził też, jak przedstawia się plan wydarzeń na ten dzień. - Będzie poranna msza święta, później Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Wieczorem kolejna msza, przemarsz i wystąpienie prezesa Kaczyńskiego - wyliczył Sobolewski.

Przeczytaj informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Papież Jan Paweł II na Jasnej Górze, 1991 r. Kaczyński w liście do członków PiS staje w obronie Jana Pawła II

Katastrofa Tu-154 w Smoleńsku

Do katastrofy polskiego samolotu Tu-154 doszło w sobotę 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:42 czasu polskiego w Smoleńsku w Rosji. W zdarzeniu tym zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie, w sumie 96 osób. Wśród ofiar znaleźli się ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Osoby te chciały wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Więcej o: