Paweł Śpiewak nie żyje. Politycy wspominają zmarłego profesora. "Wybitny", "Nie bał się iść pod prąd"

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Były poseł i dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego miał 71 lat. W internecie politycy wspominają znanego socjologa i historyka. "To wielka strata dla świata nauki i polityki" - czytamy na Twitterze Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Prof. Paweł Śpiewak był cenionym socjologiem i historykiem, w 2005 roku został wybrany do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej jako kandydat bezpartyjny, a w latach 2011-2020 piastował stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wydał wiele książek, w 2013 roku otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii "Pisarstwo religijne lub filozoficzne". O śmierci wielkiej postaci na scenie polityczno-kulturalnej poinformował PAP w czwartek jego syn Jan Śpiewak.

Zobacz wideo Poranna rozmowa z Janem Śpiewakiem (31.01.2018)

Zmarł prof. Paweł Śpiewak. Politycy wspominają go na Twitterze

Wraz z upublicznieniem informacji o śmierci cenionego socjologa i historyka w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się liczne wpisy wspominające Pawła Śpiewaka. Swój żal wyraził między innymi minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Zmarł Paweł Śpiewak, profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny. Często niełatwy w relacjach. Zasłużony dla dziedzictwa polskich Żydów" - napisał na swoim Twitterze wicepremier Gliński.

Prof. Paweł Śpiewak nie żyje Prof. Paweł Śpiewak nie żyje. Miał 71 lat. "Mądry i dobry człowiek"

"Smutna wiadomość. Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Całe życie związany z Warszawą, całe życie zaangażowany w sprawy publiczne - w demokratyczną opozycję w PRL, przez chwilę także w politykę w wolnej Polsce, zawsze w polsko-żydowski dialog" - czytamy na profilu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wzruszające słowa o zmarłym profesorze napisał także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: "Zmarł profesor Paweł Śpiewak. Wybitny historyk idei i socjolog. Bezkompromisowy publicysta, znany z ciętego pióra, który nie bał się iść pod prąd. To wielka strata dla świata nauki i polityki. Rodzinie i bliskim składam najgłębsze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju".

"Paweł Śpiewak nie żyje. Uniwersytet, Solidarność, krytyczne myślenie - od lat 80. i debat o Wolnej Polsce, przez analizy transformacji, budowanie postaw wolnościowych, dyskusje o sprawności rządzenia i wartościach. Godziny rozmów, czasy oddaleń. Słyszę pasję Twojego głosu Pawle…" - zwrócił się do historyka Michał Boni.

Komentarz po śmierci wybitnego socjologa znajdziemy również na Twitterze posła Tomasza Siemoniaka z KO: "Bardzo trudno pogodzić się z tym, że nie żyje Paweł Śpiewak. Od ponad 30 lat miałem zaszczyt go spotykać w różnych naszych życiowych rolach. Zawsze zaangażowany, zawsze inspirujący. Każda, nawet krótka, rozmowa z nim była ważna. Każda dawała do myślenia. Był intelektualistą w pełnym sensie tego słowa. Żegnaj Pawle, żegnaj Profesorze! Cześć Twojej Pamięci!".

Swoje wspomnienia związane z postacią Pawła Śpiewaka i smutek po jego śmierci wyrazili w mediach społecznościowych również: Jacek Sasin, Bogdan Zdrojewski, Robert Mazurek, Sławomir Nitras czy Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Więcej o: