Pogoda na weekend. Cyklon atlantycki Markus negatywnie wpłynie na pogodę w Polsce. Niże opóźnią wiosnę

W najbliższym czasie na pogodę nad Polską wpłynie cyklon znad Atlantyku, który przyniesie ze sobą niż. Warunki pogodowe zmieniają się szybko, co nie wpływa korzystnie na przyrodę. Pogoda na najbliższy weekend nie zadowala wiosenną aurą.

W piątek 31 marca można spodziewać się wpływu gwałtownego rozwoju niżu i cyklonu Markus znad Atlantyku. Spowoduje on pogorszenie się pogody w kraju. Przewidywane są spadki temperatur i opady.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Atlantycki cyklon wpłynie na pogorszenie pogody w Polsce

Między 31 marca a 2 kwietnia wystąpią lokalne burze i miejscowe opady. Po 2 kwietnia powietrze znacznie się ochłodzi, a w Polsce ponownie w niektórych rejonach pojawi się śnieg. Jest to spowodowane cyklonem atlantyckim, który zmierza w kierunku południowej Anglii, wywołując potężne wichury osiągające w centrum cyklonu około 160-190 km na godzinę.

W piątkowy ranek, zbliżając się rejony Holandii i Niemiec - zwłaszcza na zachodzie i południu aż do rejonów alpejskich, wiatr zmniejszy się do 80-150 km na godzinę. Kiedy centrum cyklonu przesunie się nad Niemcy, jego postać będzie mniej groźna, ale przyniesie opady w wielu krajach i przelotne burze na zachodzie - informują synoptycy na portalu DobraPogoda24.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Kleszcz na nagraniu Lasów Państwowych Wiosenna plaga kleszczy w Polsce. Jak uchronić się przed chorobami?

Pogoda na weekend. Do Polski wróci ochłodzenie

Obecne temperatury nie utrzymają się długo. W rejonach, gdzie występuje ciepła masa powietrza, pod koniec marca rozwiną się gwałtowne burze. Następnie pojawi się powietrze arktyczne, które sprawi, że na początku kwietnia powrócą nocne przymrozki - zwłaszcza w rejonach górskich, gdzie temperatura może spać do -10 stopni Celsjusza.

Droga łącząca dwa miasta Blantyre i Lilongwe została uszkodzona po ulewnych deszczach spowodowanych przez cyklon tropikalny Freddy w Blantyre, Malawi. Nieubłagany cyklon, który obecnie uderza w południową Afrykę, zabił już ponad 50 osób w Malawi i Mozambiku, odkąd nawiedził kontynent po raz drugi. Cyklon Freddy sieje spustoszenie w Afryce. "Proszę, ratujcie mnie!"

Szybko zmieniające się warunki pogodowe w Polsce są spowodowane występowaniem strefowej cyrkulacji atmosfery, co powoduje wahania temperatur. Nie przewiduje się powrotu zimy, ale zaledwie kilka stopni na plusie w ciągu dnia negatywnie wpływa na przyrodę budzącą się do życia po zimie - czytamy na stronie FaniPogody.pl.

Więcej o: