Rada Programowa TVP przyjęła uchwałę, która "bierze w obronę pseudodziennikarzy". "To haniebne"

Rada Programowa TVP odrzuciła projekt uchwały, zaproponowany przez jej opozycyjnych członków, w sprawie ujawnienia danych umożliwiających identyfikację Mikołaja Filiksa. - Ci sami członkowie, którzy głosowali przeciwko naszej uchwale, przyjęli inną, zgłoszoną przez Przewodniczącego, która bierze w obronę pseudodziennikarzy - podkreślił Luft w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Podczas posiedzenia, które odbyło się 29 marca, opozycyjni członkowie Rady Programowej Telewizji Polskiej podjęli drugą próbę przyjęcia uchwały w sprawie Mikołaja Filiksa. Wcześniejsza została odrzucona jeszcze przed informacją o samobójstwie 15-latka. 

Zobacz wideo Ociepa o paskach TVP Info ws. śmierci Mikołaja Filiksa: Te paski są reakcjami na akcję

Rada programowa TVP odrzuciła projekt uchwały złożony przez Lufta

- W imieniu własnym oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasinskiej, Joanny Scheuring-Wielgus oraz Janusza Daszczyńskiego zgłosiłem kolejny projekt uchwały, w sprawie ujawnienia danych umożliwiających identyfikację tożsamości Mikołaja Filiksa przez TVP i rozpatrzenie jej w ramach "spraw różnych" - mówił w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Krzysztof Luft, który w latach 2010-2016 zasiadał w KRRiT, a obecnie należy do opozycyjnego gremium Rady Programowej TVP. Rada Programowa TVP projekt jednak odrzuciła. 

"Rada Programowa krytycznie ocenia sposób relacjonowania na antenie TVP Info wydarzeń związanych ze sprawą skazanego w 2021 roku pedofila ze Szczecina" - możemy między innymi przeczytać w odrzuconym projekcie. "Większość członków Rady nie miała dość odwagi i przyzwoitości, żeby skrytykować TVP Info. To przygnębiające" - stwierdził Krzysztof Luft.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Radni przyjęli uchwałę potępiającą nagonkę na Magdalenę Filiks i jej dzieci Radni przyjęli uchwałę potępiającą nagonkę na Magdalenę Filiks i jej dzieci

Krzysztof Luft: Większość członków rady nie znalazła w sobie minimum odwagi i przyzwoitości

Luft decyzję o odrzuceniu projektu skomentował także w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. - Większość członków rady, nawet w obliczu tragedii, do której doszło, nie znalazła w sobie minimum odwagi i przyzwoitości, żeby krytycznie ocenić to, co zrobiło TVP Info - stwierdził Luft i dodał: - Ci sami członkowie, którzy głosowali przeciwko naszej uchwale, przyjęli inną, zgłoszoną przez Przewodniczącego, która bierze w obronę pseudodziennikarzy, którzy świadomie ujawnili informacje umożliwiające identyfikację dzieci, ofiar przestępstwa. To haniebne. Jestem autentycznie wstrząśnięty takim przebiegiem posiedzenia.

Wiceminister Kultury Krzysztof Czabański i posłanka Joanna Lichocka podczas 48 posiedzenia sejmu, Warszawa, Sejm,  27.09.2017. Rada Mediów Narodowych o "agresji wobec mediów publicznych"

Tekst Tomasza Duklanowskiego

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku redaktor naczelny Radia Szczecin Tomasz Duklanowski opublikował tekst o mężczyźnie skazanym za pedofilię. Artykuł ten nie był newsem, ale "przypomnieniem", ponieważ nieprawomocny wyrok w sprawie zapadł jeszcze w lipcu 2021 roku. Duklanowski napisał, że ofiarami były "dzieci znanej parlamentarzystki", podał także ich wiek. Internauci szybko zidentyfikowali, o kogo chodzi. Syn posłanki popełnił samobójstwo.

Więcej o: