Prezydent podpisał ustawę podczas wizyty w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim imienia świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Częścią placówki jest otwarte w 2018 roku Siedleckie Centrum Onkologii.
Prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku mojej prezydentury. Realizujemy dziś najważniejszy etap Narodowej Strategii Onkologicznej. Prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku mojej prezydentury. Realizujemy dziś najważniejszy etap Narodowej Strategii Onkologicznej - powiedział Andrzej Duda. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce, który usprawnić ma organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie - dodał prezydent.
Podstawowym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom onkologicznym - niezależnie od miejsca zamieszkania - dostępu do profesjonalnej, ujednoliconej diagnostyki i optymalnej formy terapii. Ustawa wprowadza koordynatorów w leczeniu onkologicznym. Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.
Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie 100 tysięcy chorych umiera na raka. Około 25 tysięcy dowiaduje się, że choruje na raka przewodu pokarmowego. W Polsce rak jelita grubego - najczęściej wykrywany wśród nowotworów przewodu pokarmowego - jest jednym z najwyższą liczbą zgonów.