Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowe przepisy mają zapewnić skoordynowane leczenie i poprawić wyniki terapii nowotworów.

Prezydent podpisał ustawę podczas wizyty w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim imienia świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Częścią placówki jest otwarte w 2018 roku Siedleckie Centrum Onkologii. 

Prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku mojej prezydentury. Realizujemy dziś najważniejszy etap Narodowej Strategii Onkologicznej. Prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku mojej prezydentury. Realizujemy dziś najważniejszy etap Narodowej Strategii Onkologicznej - powiedział Andrzej Duda. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce, który usprawnić ma organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie - dodał prezydent. 

Zobacz wideo Wybory odbędą się 15 października? Szrot: Skąd ten pomysł z tą datą?

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej

Podstawowym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom onkologicznym - niezależnie od miejsca zamieszkania - dostępu do profesjonalnej, ujednoliconej diagnostyki i optymalnej formy terapii. Ustawa wprowadza koordynatorów w leczeniu onkologicznym. Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory. W tym samym czasie 100 tysięcy chorych umiera na raka. Około 25 tysięcy dowiaduje się, że choruje na raka przewodu pokarmowego. W Polsce rak jelita grubego - najczęściej wykrywany wśród nowotworów przewodu pokarmowego - jest jednym z najwyższą liczbą zgonów. 

Papież Jan Paweł II w Częstochowie w 1991 r. Ekke Overbeek: Karol Wojtyła systematycznie księżom wybaczał

Więcej o: