Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i roztopami. Wydano żółte alerty. Gdzie?

Ciepły front atmosferyczny wkroczy nad Polskę i spowoduje wzrost temperatury. Pogoda będzie dynamiczna. Niemal w całym kraju prognozowane są opady deszczu. Na zachodzie możliwe są także burze. W rejonach podgórskich z powodu wzrostu temperatury spodziewać się można niebezpiecznych roztopów. W związku z prognozami synoptyków IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Po silnym ochłodzeniu, w czwartek 30 marca nastąpi kolejne ocieplenie. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu dnia najcieplej będzie na Dolnym Śląsku. Tam termometry wskażą około 13 st. C. Niektórzy eksperci twierdzą, że w najcieplejszym momencie dnia temperatura może sięgać nawet 18 st. C. Od Zachodu postępować będą opady deszczu. Miejscami mogą wystąpić także burze. W związku z dynamicznie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Alerty IMGW. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami

W czwartek 30 marca synoptycy prognozują występowanie burz głównie w zachodnich oraz północno-zachodnich obszarach kraju. W innych regionach burze mogą występować lokalnie. W całej Polsce spodziewane są jednak przelotne opady deszczu. W związku z zagrożeniem wynikającym z niebezpiecznych warunków atmosferycznych IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru od 70 km/h do nawet 85 km/h. Alertem zostały objęte województwa:

  • zachodniopomorskie - powiat: gryfiński, pyrzycki, myśliborski;
  • lubuskie - poza powiatem wschowskim;
  • dolnośląskie - powiat: zgorzelecki. bolesławiecki, lubański.

Ostrzeżenia IMGW obowiązywać będą do czwartku 30 marca, do godziny 22:00.

AccuWeather prognozuje silne burze w Polsce Jaka pogoda na wiosnę? Niebezpieczna i zmienna aura w Polsce

Alerty IMGW. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami

Oprócz burz synoptycy ostrzegają także przed roztopami. Te występować będą głównie na południu, na obszarach, na których zalega pokrywa śnieżna. Ta w wyniku wzrostu temperatury powietrza zacznie topnieć, powodując odwilż. Alerty obejmują tereny województwa:

  • dolnośląskiego - powiat: lubański, lwówecki, Jelenia Góra, karkonoski;
  • śląskiego - powiat: cieszyński, bielski, żywiecki;
  • małopolskiego - powiat: suski, nowatorski, tatrzański, limanowski, nowosądecki;
  • podkarpackiego - powiat: sanocki, leski, bieszczadzki.

Ostrzeżenia IMGW przed roztopami obowiązywać będą do piątku 31 marca do godziny 8 rano. Wyjątek stanowią tereny woj. dolnośląskiego. Tam alerty potrwają do północy, w nocy z czwartku na piątek. 

Więcej o: