Prawosławna Wielkanoc 2023. Jak wygląda? Kiedy wypada święto? Jakie tradycje są związane z Paschą?

Zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święto zarówno dla Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. W tym roku wyznawcy prawosławia będą musieli poczekać dłużej na święto. Kiedy wypada Wielkanoc? Jak wyglądają tradycje obchodzone w Kościele prawosławnym?

W Kościele prawosławnym Wielkanoc figuruje pod nazwą Paschy, Zmartwychwstania Pańskiego lub Chrystusowego. Zarówno w prawosławiu, jak i w katolicyzmie, Wielkanoc jest najważniejszym świętem.

Kiedy wypada Wielkanoc w Kościele prawosławnym?

Wielkanoc w Kościele prawosławnym jest obchodzona między 22 marca i 25 kwietnia. Dokładniej w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca, kiedy minie wiosenna równonoc i żydowskie święto Pesach. Jest to wynik postanowienia soboru nicejskiego z 325 roku. Różnice w terminach obchodzenia tego święta wynikają z kalendarza - w przypadku prawosławia jest to kalendarz juliański. W tym roku Wielkanoc dla wyznawców Kościoła prawosławnego wypadnie 16 kwietnia w niedzielę.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Tradycje wielkanocne w Kościele prawosławnym. Jak wygląda to święto?

Święto poprzedza czterdziestodniowy Wielki Post, a każda z czterech niedziel odpowiada za celebrację innego wydarzenia biblijnego. W pierwszą z nich wspominana jest historia Zacheusza, Celnika i Faryzeusza. W kolejną Syna Marnotrawnego. Trzecia zyskała przydomek Niedzieli Mięsopustnej, ponieważ jest to ostatni dzień, w którym dozwolone są posiłki mięsne przed Wielkanocą. Czwarta niedziela zwana jest Seropustną, ponieważ do zakazu spożywania mięsa dochodzą restrykcje na nabiał, wino i olej. Wspomina się wtedy wygnanie Adama z Raju - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, a Wielka Sobota jest czasem udania się wiernych do Kościoła z koszyczkiem, w którym znajdują się pokarmy do poświęcenia. Oprócz jajek, mięsa, serów i chleba można znaleźć w prawosławnym koszyku słodkie bułki drożdżowe i paschę, czyli deser twarogowy z bakaliami. W Wielką Sobotę, około północy, rozpoczyna się Liturgia Paschy, podczas której świątynię trzykrotnie obchodzi procesja trzymająca chorągwie, świece i ikony. Na koniec wierni żegnają się ze sobą pocałunkiem i pozdrowieniem brzmiącym "Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał". 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Po powrocie do domu następuje uroczysty posiłek składający się z paschy, kulebiaka, czyli pieroga w kształcie spłaszczonego walca o dużych rozmiarach z kapustą i grzybami, pieczone mięsa z dodatkiem ziół, drożdżowe pierogi i wędzone kiełbasy. Istotnym elementem posiłku jest dbanie o niemarnowanie żywności, ponieważ dawne wierzenia zakazywały wyrzucania pokarmu, który został poświęcony. Okruchy wysypywano pod drzewka owocowe, oczekując wyrośnięcia zioła o białych kwiatach zwanego "marynką". 

W trakcie Wielkanocy prawosławnej odbywają się tradycyjne zabawy. Jedną z nich są chodzenia po wołoczebne, polegające na śpiewaniu pieśni przez młodych mężczyzn odwiedzających inne domy w zamian za posiłek. Dwie zabawy wykorzystują, podobnie jak w Kościele katolickim, jajka. Żołobok polega na staczaniu pisanek z górki do wyznaczonego dołka, a wybytyki były rywalizacją, która pisanka nie stłucze się przy stuknięciu się z pomalowanym jajkiem drugiej osoby. Ostatnim zwyczajem jest dzielenie się żywnością z potrzebującymi zwane pominalnicą.

Więcej o: