Trzaskowski o "piątce Konfederacji": Trzeba o niej przypominać

- To, co robi Konfederacja, współgra z tym, co robi PiS, jak niszczy nasze państwo. To PiS stworzył glebę dla tego typu poglądów i nadaje im walor legitymacji, a my się z tym nie zgadzamy - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że o tzw. "piątce Konfederacji" trzeba przypominać, żeby ci, którzy "się na nią nabierają, wiedzieli z czym mają do czynienia".

Donald Tusk oraz Rafał Trzaskowski w sobotę w Sosnowcu wystąpili na Campus Academy. Prezydent Warszawy w swoim wystąpieniu przypomniał zebranym o kontrowersyjnej "piątce Konfederacji", o której w 2019 roku mówił Sławomir Mentzen. Zakładała ona: "Polskę bez Żydów, Polskę bez gejów, Polskę bez aborcji, Polskę bez podatków i Polskę bez Unii Europejskiej". Trzaskowski wrócił do tego wątku również w rozmowie z Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Trzaskowski: Dziś Mentzen próbuje się przedstawiać jako wolnościowiec, człowiek środka

Rafał Trzaskowski: Młodzi ludzie nabierają się na Konfederację

- Trzeba o tym mówić, bo młodzi ludzie mogą zaważyć o wyniku wyborów. Niektórzy mają poglądy mocno lewicowe, wspierające Koalicję Obywatelską, ale są tacy, którzy się nabierają na przefarbowane nowe wcielenie Konfederacji - mówił Rafał Trzaskowski. - Konfederacja była znana ze skrajnych pomysłów. Chociażby z tej piątki, z której wynika, że powinno się wykluczać innych - dodał. Jak tłumaczy Trzaskowski, "piątkę Konfederacji" trzeba przypominać, bo teraz Sławomir Mentzen przedstawia się jako wolnościowiec, członek środka, który przekonuje, że państwo powinno być ograniczone. - Ja jestem głęboko przekonany, że Jarosław Kaczyński robił od ośmiu lat podkład pod tego typu skrajne poglądy, które warto byłoby przypomnieć, żeby wszyscy ci, którzy nabierają się na Konfederację, wiedzieli, z czym mają do czynienia - podkreślił.  

Czy to Wiaczesław Wołodin zastąpi Władimira Putina? (zdjęcie ilustracyjne) Kto będzie następcą Putina? Profesor wskazał kilka znanych nazwisk

Koalicja Obywatelska a młodzi wyborcy

Karolina Hytrek-Prosiecka dopytała swojego rozmówcę, czy Koalicja Obywatelska takimi pomysłami, jak "babciowe", czyli 1500 zł miesięcznie dla każdej matki, która po urlopie macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy oraz kredyt 0 proc. dla młodych ludzi na pierwsze mieszkanie, nie odstrasza młodych, którzy mają dość "rozdawnictwa". - Rozmawiam z młodymi ludźmi i widzę jedno - chęć poszukania nowego przesłania i tego, żeby partie polityczne mówiły o konkretnych problemach, które ich poruszają. Mam poczucie, że odpowiadam na tego typu zapotrzebowanie - odpowiedział. - Mamy taki podział, że większość dziewczyn chce głosować na KO, ewentualnie na Lewicę, ale po stronie chłopaków to skrajne poglądy w nowej odsłonie wyglądają atrakcyjniej - dodał Trzaskowski.

Donald Tusk "Babciowe" to nie wszystko. Donald Tusk przedstawił propozycje podatkowe KO

"Konfederacja jest radykalnym odłamem PiS"

Dziennikarka zwróciła jednak uwagę, że to, co przyciąga młodych ludzi, to często nie skrajne poglądy, a atrakcyjne rozwiązania gospodarcze m.in. dla młodych przedsiębiorców. - Zero podatków czy zero rozdawnictwa to przekaz czysto populistyczny - odparł szybko Trzaskowski. - Dzisiaj po dwóch latach pandemii, gdy mamy wojnę w Ukrainie, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której się nie pomaga tym, którzy sobie nie radzą - tłumaczył i dodał, że wolność gospodarcza może być trudna bez Uni Europejskiej, a przecież wyjścia z niej chcą politycy Konfederacji. - To jest prosta zagrywka Konfederacji, która chce się przedstawiać jako partia liberalna. Tak naprawdę jest najbardziej radykalnym odłamem myślenia PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił.

Koalicja Obywatelska zapowiada walkę o młodych

Rafał Trzaskowski zapewniał w Porannej rozmowie Gazeta.pl, że Koalicja Obywatelska słucha młodych ludzi i dlatego wprowadza do polityki takie tematy jak: psychiatria dziecięca, samobójstwa młodych, mieszkalnictwo, zagrożenia wynikające z rozwoju AI. - Ja i Donald Tusk będziemy się bili o młody elektorat i już to robimy. Trzeba mieć odpowiedzi na najważniejsze problemy, o których mówią Polki i Polacy. Problem drożyzny czy zagrożenie z powodu nowych technologii dotyczy wszystkich. Młodzi ludzie mówią o tym po prostu dobitnym językiem. Są zainteresowani m.in. przyszłością planety i kryzysem klimatycznym, a na to Konfederacja nie ma żadnego pomysłu. A to jest przecież jedno z najważniejszych wyzwań dla nas wszystkich - mówił.

Prezydent Warszawy uważa, że Konfederacja próbuje zbudować wolnościową narrację, żeby zasłonić prawdziwe poglądy, które nie mają nic wspólnego z przekonaniami młodych ludzi. - To, co robi Konfederacja, współgra z tym, co robi PiS, jak niszczy nasze państwo. To PiS stworzył glebę dla tego typu poglądów i nadaje im walor legitymacji, a my się z tym nie zgadzamy i przypominamy te dramatyczne słowa, bo o tym jest naprawdę Konfederacja, a nie o wolności gospodarczej - mówił dobitnie.  

Więcej o: