Wiosna tylko w kalendarzu. Nadchodzi radykalna zmiana pogody. IMGW ostrzega

Przymrozki, oblodzenia, śnieg i porywisty wiatr - IMGW ostrzega przed warunkami atmosferycznymi na początku przyszłego tygodnia. Najgorzej będzie na północy, chociaż tak naprawdę w całym kraju wiosna zacznie się dosyć ponuro.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami i oblodzeniem w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przymrozki mogą wystąpić w północnej, północno-zachodniej i północno-wschodniej części Polski. Z kolei oblodzenia prognozowane są w okolicach Koszalina i Trójmiasta. - Ostrzeżenia są związane z prognozowanymi opadami deszczu ze śniegiem. Na tym obszarze temperatura spadnie też poniżej zera - powiedziała synoptyczka IMGW, Grażyna Dąbrowska. 

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

IMGW wydało również ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtowanym wzroście stanów wód. "Na Zalewie Szczecińskim przewiduje się gwałtowne wzrosty w strefie st. wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia st. ostrzegawczych" - przekazano. Z kolei na Lubelszczyźnie, na krańcach południowo-wschodnich i wschodnich mogą wystąpić burze. IMGW ostrzega również przed opadami śniegu, które występować mogą na obszarze zachodniej części Przedgórza Sudeckiego. Śnieg może popadać także na Pogórzu Karpackim. Synoptycy spodziewają się nawet od 5 do 10 centymetrów. W Karpatach miejscami może spaść go jeszcze więcej, bo około 20 centymetrów. Przejściowo zabieli się także na nizinach.

Ostatni tydzień marca zacznie się ponuro. Prognoza pogody 

W poniedziałek 23 marca temperatura wyniesie nieco powyżej zera, do 7 stopni na południu kraju. "Poniedziałek przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. Na kilka dni pożegnamy wiosnę i będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy, ale jak prognozują synoptycy, tylko na chwilę" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Odczucie chłodu będzie potęgował porywisty wiatr. W nocy z poniedziałku na wtorek będzie lekki mróz. Trzeba uważać na oblodzone chodniki.

Eksplozja miny w Odessie Morze wyrzuciło na brzeg rosyjskie miny. Eksplozja w Odessie

We wtorek 28 marca wciąż należy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem oraz śniegu, zwłaszcza na Pogórzu Karpackim i w Karpatach. Wtorkowa temperatura nie przekroczy 5 stopni, natomiast silny wiatr - tak, jak i w poniedziałek - będzie potęgował odczucie chłodu. 

Najzimniej ma być w poniedziałek i we wtorek. Poprawę pogody ma przynieść czwartek

- zapowiada IMGW.

Więcej o: