Co siejemy w kwietniu? Jakie zioła i kwiaty nadają się do siewu prosto do gruntu? [LISTA]

Kwiecień, mimo zmiennych temperatur i często pojawiających się przymrozków, jest dobrą porą na rozpoczęcie wysiewu wielu kwiatów i ziół. Dowiedz się, co możesz posiać na wiosnę oraz jakie rośliny idealnie nadają się do siania prosto do gruntu.

Mimo że w kwietniu nadal mogą występować przymrozki czy słabe opady śniegu, jest już na tyle ciepło, że ten miesiąc idealnie sprawdzi się na rozpoczęcie tegorocznych prac w ogrodzie. Najważniejsze jest wybranie nasion takich roślin, które są dość odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Przedstawiamy listę ziół i kwiatów, które idealnie sprawdzą się jako pierwsze rośliny wysiane do gruntu w tym roku. 

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Co siejemy w kwietniu? Jakie zioła nadają się do wiosennego wysiewu?

Kwiecień to idealny czas na sianie ziół, które będziemy mogli wykorzystać w kuchni. Warto pamiętać, że niektóre z gatunków ziół są roślinami wieloletnimi, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich siew i przygotować się na liczne plony w kolejnych latach. Takimi roślinami są np.: mięta, szałwia, szczypiorek, melisa, czy lubczyk.

Innymi ziołami, które również nadają się do siania wprost do gruntu już w kwietniu są: cząber, kminek, rumianek, majeranek. Niektóre zioła warto siać w bliskim sąsiedztwie warzyw, ponieważ mają korzystny wpływ na ich wzrost i rozwój oraz często chronią je przed różnorodnymi szkodnikami. Warto więc rozważyć zasianie szałwii w sąsiedztwie marchwi, a cząbru w okolicach cebuli. 

Mrówki (zdjęcie ilustracyjne) Mrówki w domu i ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby

Co siejemy w kwietniu? Jakie kwiaty nadają się do siewu prosto do gruntu?

Kwiecień to także idealny czas na wysianie wielu kwiatów. Na początku kwietnia do gruntu nadają się takie kwiaty jak: chaber, nagietek, cynia czy groszek pachnący. Z kolei przez cały kwiecień można wysiewać nasiona rezedy, smagliczki, szarłatu i wilca. Wraz z końcem miesiąca, kiedy zrobi się znacznie cieplej, można już wysiać nasiona takich roślin jak: nachyłek, złocień, aksamitka, dziwaczka, godecja oraz powój.

Należy pamiętać, aby mimo wytrzymałości nasion na warunki środowiska zminimalizować ryzyko ich przemarznięcia. Po wysiewie warto osłonić grządki włókniną, która zapewni kiełkującym ziołom i kwiatom ochronę przed niską temperaturą oraz pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości, najlepiej zaopatrzyć się w nie w sklepach ogrodniczych.

Więcej o: