W Trzebini znów zapadła się ziemia. Dół ma głębokość 4 metrów. "Spokój nie trwał długo"

W Trzebinii w woj. małopolskim pojawiło się kolejne zapadlisko. Jak informują mieszkańcy, ziemia zapadła się na terenie ogródków działkowych. Nikomu nic się nie stało. Od kilku tygodni obowiązuje tam zakaz wstępu.

"Spokój nie trwał długo, ziemia zapadła się na ROD bezpośrednio przy parkingu cmentarza" - przekazali w niedzielę w mediach społecznościowych mieszkańcy osiedla Siersza w Trzebini. Zapadlisko ma wymiary 5 na 6 metrów, a także 4 metry głębokości.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Teren, na którym pojawiają się zapadliska (kulminacja przypadła na ubiegły rok i początek obecnego), to rejon dawnego płytkiego kopalnictwa węgla kamiennego, obejmujący ok. 40 ha.

Tereny znajdujące się nad dawnymi wyrobiskami KWK "Siersza" leżą w strefie niecki osiadania (...). Szczególnie widoczne osiadanie występuje w miejscach niezabudowanych, gdzie pokłady eksploatowano na zawał (pokład węgla wybrano, przestrzeń po nim nie została wypełniona i nastąpił zawał stropu) - tam teren lokalnie obniżył się o 14 metrów

- informują na swoich stronach internetowych władze gminy Trzebinia.

Trzebinia. Kolejne zapadlisko na terenie gminy

W pierwszym tygodniu marca rozpoczęły się prace związane ze stabilizację gruntu w rejonie bloków na osiedlu Gaj. Jak informują urzędnicy, polegają one na wtłaczaniu w ziemię substancji wiążącej (cement i popioły zmieszane z wodą).

W połowie marca w Krakowie odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone zapadliskom w Trzebini. Urzędnicy przyznali wówczas, że "skala zapadlisk w Trzebini jest jednak dużo większa niż dotychczas szacowano".

Kolejne zapadlisko w Trzebini Kolejne zapadlisko w Trzebini. Ziemia osunęła się przy nasypie kolejowym

"Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90 (dotychczas liczba ta wynosiła 15)" - czytamy. Jak dodano, "znaczna część zapadlisk w rejonie cmentarza to reaktywacja starych, zasypanych w przeszłości zapadlisk".

Planowane są też prace związane ze stabilizacją gruntu w rejonie cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II.

**

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: