Do kiedy maseczki w szpitalach i aptekach? Rząd przedłużył obowiązujące ograniczenia

Obowiązek noszenia maseczki w miejscach takich jak szpitale, apteki czy przychodnie miał obowiązywać do końca marca 2023 roku. W związku z wysoką aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń. Do kiedy będą obowiązywały maseczki?

Maseczki stanowią skuteczne ograniczenie w transmisji nie tylko COVID-19, ale także grypy, czy wirusa RSV. Ograniczenia dotyczące zakrywania nosa i ust maseczką w szpitalach, przychodniach oraz aptekach miały obowiązywać do końca marca 2023 roku. W czwartek jednak rząd poinformował o przedłużeniu aktualnych ograniczeń. Do kiedy?

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Do kiedy maseczki w szpitalach? Rząd przedłużył obostrzenia

W czwartek 23 marca w wykazie prac rządu zamieszczono projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. W projekcie przewidziano przede wszystkim przedłużenie do 30 kwietnia 2023 roku obowiązujących aktualnych ograniczeń epidemiologicznych w tym obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, aptekach i przychodniach.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że przedłużenie ograniczeń wynika z faktu wysokiej liczby nowych zakażeń nie tylko wirusem SARS-CoV-2, ale także grypy, "która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji". Rada Ministrów wzięła pod uwagę także sytuację w innych państwach, zwracając szczególną uwagę na kraje sąsiadujące z Polską. Niewykluczone, że obowiązek zostanie przedłużony. 

Zachorowań na grypę przybywa (zdjęcie ilustracyjne) Grypa a przeziębienie. Czym się różnią? [LISTA OBJAWÓW]

Nie jest za późno na zaszczepienie się przeciwko COVID-19

Minionej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono testami u 2724 osób. 17 pacjentów z COVID-19 zmarło. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w województwie mazowieckim. Tam także wykonuje się najwięcej testów. Lekarze informują, że nadal można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Mogą to zrobić zarówno osoby, które nigdy wcześniej nie przyjęły szczepionki, jak i te, które nie przyjęły jeszcze dawki przypominającej.

Więcej na temat szczepień i tego jak się na nie zapisać możesz przeczytać w tym artykule:

Więcej o: