Instytut Psychiatrii tonie w długach. Banki odmawiają stołecznej placówce udzielania kredytów

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie musiał zaciągnąć w marcu kolejną pożyczkę w parabanku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Placówka zadłużona jest już na ok. 100 mln zł. Trudna sytuacja finansowa szpitala sprawia, że banki nie chcą już udzielać mu kredytów.

Szpital przy ul. Sobieskiego w Warszawie zmaga się z problemami finansowymi od lat. Już w październiku 2021 r. Ministerstwo Zdrowia informowało w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek, że zobowiązania instytutu sięgały ponad 86 mln zł.

Zobacz wideo Rzecznik PSL: Tusk mówi o jednej wielkiej wspólnej liście, a taka jest niemożliwa

Jak podał w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna", długi placówki wynoszą już 100 mln zł. 60 proc. tej kwoty to zadłużenie w parabankach, bo banki nie zgadzają się już na udzielanie szpitalowi kredytów.

Zadłużenie do natychmiastowej spłaty wynosi 20 mln zł. Według dyrektorki szpitala Anny Depukat koszt obsługi długów to 8 mln zł rocznie.

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w ogromnych długach

"DGP" wskazuje, że długi wpływają m.in. na brak remontów w placówce, na powolną wymianę sprzętu i na jakość żywności.

Ministerstwo Zdrowia i KPRM nie odpowiedziało na pytania "DGP" dotyczące sytuacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Placówka liczy na wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego.

***

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej o: