Afera wokół Mamy Ginekolog. Jest decyzja NFZ. Szpital musi zapłacić 25 tys. zł

Mama Ginekolog na Instagramie przyznała, że po godzinach pracy przyjmuje rodzinę i znajomych poza kolejką w ramach NFZ. Miał to być jej sposób na "skrócenie kolejek". Narodowy Fundusz Zdrowia zażądał wyjaśnień i wszczął kontrolę. Teraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM (UCZKiN), gdzie influencerka jest rezydentką, musi zapłacić 25 tys. zł kary. Sprawa lekarki nie została jeszcze rozwiązana. Trafiła do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Mama Ginekolog, a właściwie Nicole Sochacki-Wójcicka jest influencerką oraz lekarką. Na Instagramie udziela rad głównie kobietom w ciąży, parom przygotowującym się do porodu czy rodzicom nowo narodzonych dzieci. Dzieli się także życiem prywatnym. W lutym 2023 roku podczas jednej z transmisji na żywo wyznała swoim obserwatorom, że po godzinach pracy w publicznej placówce przyjmowała poza kolejnością znajomych i rodzinę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Mama Ginekolog była "potajemnie" hospitalizowana, choć nie powinna

Mama Ginekolog stwierdziła, że każdy lekarz przyjmuje bliskich poza kolejnością, a dzięki temu "skracają kolejki". Światło dzienne ujrzał również fakt, że influencerka na własną prośbę "potajemnie" była hospitalizowana przez 10 dni w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCZKiN), gdzie jest rezydentką (odbywa specjalizację, zdała egzamin specjalizacyjny i trwają formalności z przyznaniem jej tytułu lekarza ginekologa), choć nie było ku temu przesłanek. Nicole chciała być jedynie blisko swojego dziecka. Jej leczenie powinno odbywać się wówczas w ramach opieki specjalistycznej (ambulatoryjnej), a nie w warunkach szpitalnych. Zatem sprawozdanie i rozliczenie z NFZ - tym samym sfinansowana ze środków publicznych - było niezasadne.

Na jej słowa szybko zareagowali użytkownicy mediów społecznościowych, dziennikarze, a także przedstawiciele NFZ, którzy zażądali wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. "Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień od (UCZKiN), gdzie przyjmuje Mama Ginekolog. Nie ma lepszych i gorszych pacjentów" - napisali 6 lutego na Twitterze. W odpowiedzi władze UCZKiN zapewniały, że powołają zespół kontrolny, który sprawdzi, jak Sochacki-Wójcicka korzysta z państwowego sprzętu.

Konferencja Solidarnej Polski ws. Mamy Ginekolog Afera wokół Mamy Ginekolog. NFZ wszczyna postępowanie, MZ mówi o karze

Szpital ukarany przez NFZ. Musi zapłacić 25 tys. zł 

22 marca 2023 r. przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowali, że zakończyli czynności sprawdzające w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka.

"Placówka została wezwana do zapłaty ponad 25 tys. zł kary umownej za niesłusznie sprawozdania i rozliczoną hospitalizację" - czytamy w wydanym komunikacie. Szpital ma 14 dni na wpłacenie środków do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

"Jednocześnie z uwagi na dotychczasowy brak należytej współpracy ze strony UCZKiN w postępowaniu sprawdzającym, wszczęliśmy regularną kontrolę list oczekujących w tej placówce" - podają. "UCZKiN nie przekazywał lub opóźniał przekazywanie dokumentacji wymaganej przez kontrolerów NFZ. Mimo zapewnień do tej pory nie udostępnił też ustaleń z prac wewnętrznego zespołu, który został powołany przez władze placówki do zbadania tej sprawy" - stwierdzili kontrolerzy.

"Sprawę postępowania samej lek. Nicole Sochackiej-Wójcickiej skierowaliśmy do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie" - podają. W opinii Funduszu postępowanie Mamy Ginekolog jest "niewłaściwe", a ponadto "nosi znamiona naruszenia Kodeksu Etyki Lekarskiej".

Mama Ginekolog w swoich mediach społecznościowych nie odniosła się do wyników kontroli NFZ.

Chore dziecko/zdjęcie ilustracyjne NFZ wzywa lekarkę do zapłaty 160 tys. złotych. Za przepisywanie mleka

Więcej o: