Książę William z wizytą w Polsce. Spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami

Brytyjski książę William złożył w środę wizytę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. W spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył również szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Książę Walii spotkał się także z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem, od którego dostał szczególny prezent.

W Polsce przebywa ok. 400 brytyjskich żołnierzy, większość z nich rozlokowano na południowym-wschodzie Polski (Rzeszów, Zamość, Lublin).

- Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i żołnierzom polskim za wspólną służbę na ziemi polskiej. Szczególnie jestem wdzięczny za obecność żołnierzy brytyjskich właśnie tu w województwie podkarpackim i lubelskim, a więc w województwach graniczących bezpośrednio z Ukrainą - mówił podczas środowego spotkania w Rzeszowie wicepremier Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo „Zajmujemy się dodawaniem słupków zamiast wpływaniem na opinie wyborców"

- Wtedy kiedy Rosja napadła na Ukrainę, wtedy kiedy przyjmowaliśmy miliony uchodźców z Ukrainy, polskie służby były wspierane właśnie przez żołnierzy brytyjskich. Jesteśmy za ten fakt niezmiernie wdzięczni - dodał.

Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina m.in., że od czerwca ubiegłego roku w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre.

"Interoperacyjność polskich i brytyjskich żołnierzy budowana jest także w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz poprzez zgrywanie żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami wojsk sojuszniczych, którzy stacjonują w Polsce" - wskazuje resort. 

Książę William: W imieniu nas wszystkich - dziękuję

"Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy. W imieniu nas wszystkich - dziękuję" - czytamy w krótkim oświadczeniu księcia Williama opublikowanym na profilu pary książęcej na Twitterze.

Książę William spotkał się też z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem.

"Chciałem wyrazić wdzięczność w stronę żołnierzy brytyjskich za obecność i działania w naszym mieście. Na pamiątkę wizyty w Rzeszowie, przekazałem Księciu Williamowi specjalnie przygotowaną fotografię autorstwa Edwarda Janusza, przedstawiającą rzeszowski Ratusz. Mam nadzieję, że mój prezent zawiśnie w Adelaide Cottage w Windsorze" - przekazał Fijołek w mediach społecznościowych.

W czwartek o godz. 11 w Pałacu Prezydenckim ma dojść do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z księciem Williamem.

***

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Więcej o: