Pogoda. Od środy cieplej - nawet 18 stopni. IMGW: Ale wkrótce mogą wrócić przymrozki

W kalendarzu mamy już wiosnę, jej oznaki widać już także za oknami. Według prognozy IMGW z każdym dniem będzie coraz cieplej - już w środę na południowym zachodzie temperatura może wzrosnąć do 18 stopni - ale w przyszłym tygodniu mają powrócić przymrozki.

W środę 22 marca nad północną i centralną Polską przemieści się strefa opadów deszczu. Pogodnie będzie jedynie na południu kraju - wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Chłodny poranek czeka mieszkańców kotlin podkarpackich i Suwalszczyzny - tam termometry pokażą około 2 stopni Celsjusza. W ciągu dnia temperatura wyniesie od 9 stopni w okolicy Suwałk, przez 13-14 w regionach centralnych, do 17-18 na Dolnym Śląsku. Przez cały dzień będzie wiał porywisty wiatr.

"W Polsce przeważać będą obojętne warunki biometeorologiczne. Niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka występować będzie głównie w północnej połowie kraju, w strefie przemieszczającego się na wschód układu frontów atmosferycznych" - informują synoptycy IMGW.

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?

Pogoda. Sam początek wiosny będzie ciepły, ale powrócą przymrozki

Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, zaznacza, że nie powinno się jeszcze pozbywać zimowej odzieży. W przyszłym tygodniu znów będzie chłodniej, mogą wystąpić przymrozki.

- Według wstępnych prognoz w przyszłym tygodniu do Polski dotrze chłodne powietrze, i to na tyle chłodne, że wystąpią opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie zdecydowanie niższa, rzadko gdzie przekroczy 10 stopni, a w nocy pojawią się wartości ujemne - powiedział synoptyk.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W wielu regionach - zwłaszcza na południu kraju - rośliny rozpoczęły już wegetację. Meteorolodzy radzą, aby na czas przymrozków zakryć je specjalną folią albo tekturą.

Objawy wiosennego przesilenia (zdjęcie ilustracyjne) Przesilenie wiosenne. Kiedy je odczuwamy? Jakie są jego objawy?

Więcej o: