Przesilenie wiosenne. Kiedy je odczuwamy? Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim radzić?

Dla wielu wiosna to nie tylko budząca się do życia przyroda, czy cieplejsze coraz bardziej wydłużające się dni. Okres wiosennego przesilenia dla niektórych wiąże się także z nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikającymi m.in. z intensywnych zmian warunków atmosferycznych. Kiedy mamy do czynienia z wiosennym przesileniem? Dowiedz się, jakie objawy mu towarzyszą i jak sobie z nimi radzić.

Wiosenne przesilenie dotyka nas na przełomie zimy i wiosny. Dla wielu stanowi prawdziwe utrapienie powodując zmęczenie, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. W jaki sposób można sobie radzić ze zgubnymi skutkami wiosennego przesilenia?

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Przesilenie wiosenne. Kiedy? Jakie są jego objawy?

Przesilenie wiosenne zaczynamy odczuwać na przełomie zimy i wiosny. Nie jest ustalona jego konkretna data, jednak skutki odczuwalne są głównie na przełomie marca i kwietnia. Wiosenne przesilenie wiąże się przede wszystkim z dynamicznymi zmianami warunków atmosferycznych takimi jak: wilgotność powietrza, wahania ciśnienia, temperatury oraz zmiany nasłonecznienia, które na wiele osób mogą wpłynąć szczególnie niekorzystnie. 

Kiedy organizm jest nadwyrężony zimowymi miesiącami, a dookoła pogoda szaleje, wówczas w naszych organizmach również zaczynają zachodzić zmiany. Pojawia się m.in. znużenie. W związku z tym, że dni stają się dłuższe, zwiększamy częstotliwość oddychania. W wyniku m.in. większego nasłonecznienia naruszona zostaje gospodarka hormonalna. Pogarsza się także nasze samopoczucie, kondycja, zaczynają pojawiać się bóle głowy i kończyn. Dodatkowo stajemy się drażliwi, zniechęceni i tracimy wszelką motywację do działania.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli objawy utrzymują się przez długi czas, nawet po przesileniu wiosennym, mogą wiązać się z innymi problemami. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne) Rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Dzień będzie dłuższy od nocy. O ile?

Przesilenie wiosenne. Jak sobie z nim radzić?

Z wiosennym przesileniem można jednak walczyć. Ważny jest przede wszystkim długi i regularny sen. To dzięki niemu nasz organizm ma czas na regenerację, a podczas przesilenia tego czasu potrzebuje znacznie więcej. Przed snem nie należy korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło. Aby zwiększyć komfort swojego odpoczynku, warto przewietrzyć sypialnie, a ostatni posiłek spożyć na około 2 godziny przed snem. 

Istotny w radzeniu sobie z wiosennym przesileniem jest także ruch. Zimą aktywność fizyczna często schodzi na dalszy plan, dlatego warto nadrobić zaległości wiosną. Cieplejsza pogoda może zachęcić do spacerów lub rowerowych przejażdżek. Podczas sportu nasz organizm uwalnia hormony szczęścia, które w znacznym stopniu pozwalają zredukować stres. Warto zadbać także o witaminy i składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiosenna dieta powinna być więc bogata w świeże warzywa i owoce oraz produkty z dużą ilością białka. Dzięki temu nasze posiłki będą pełnowartościowe, a mikroelementy pomogą zniwelować m.in. zmęczenie.

Synoptycy przedstawili eksperymentalną prognozę długoterminową (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda. Długoterminowa prognoza IMGW. Co czeka nas wiosną i latem?

Więcej o: