Dokumenty pokazujące ciemną stronę Kościoła - przemoc wobec dzieci i zakonnic

Filmów i seriali dotyczących skandali w Kościele katolickim jest coraz więcej. Reportaż "Bielmo" poruszył w ostatnim czasie wielu widzów, jednak podobnych produkcji jest o wiele więcej. Wszystkie te historie są wstrząsające i opowiadają prawdziwe wydarzenia.

Największy odzew w Polsce wywołał opublikowany kilka dni temu reportaż TVN 24 "Bielmo". Poruszono w nim temat Jana Pawła II oraz pedofilii księdza Bolesława Sadusia. Jakie produkcje dotyczą podobnych tematów? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przedstawiamy kilka z nich.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ofiary księży pedofilów przyjechały do Watykanu

Skandale w Kościele. Księża stosowali przemoc wobec dzieci. Próbowali ją tłumaczyć

  • 6 marca TVN 24 wyemitowało siódmą już część serii reportaży "Bielmo". Porusza ona sprawę księdza Bolesława Sadusia. Został on przeniesiony przez Jana Pawła II z Krakowa do Austrii. W materiale "Franciszkańska 3" TVN 24 powołuje się na akta IPN, które informują o tym, że przyczyną przeniesienia księdza z parafii św. Floriana w Krakowie do Austrii było molestowanie chłopców. Dziennikarze dotarli również do świadków, którzy zgłaszali Wojtyle nadużycia księży.
 
  • Kolejną produkcją jest dokument HBO "Mea Maxima Culpa", której głównymi bohaterami są czterej dorośli, głusi mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie przez księdza. "Punktem wyjścia filmu jest sprawa ojca Lawrence'a Murphy'ego, seryjnego gwałciciela w szkole dla głuchoniemych w Milwaukee w stanie Wisconsin, który ostatecznie został pociągnięty do odpowiedzialności przez chłopców znajdujących się pod jego opieką. Obrona Murphy'ego jest opisana jako 'korupcja ze szlachetnej przyczyny', ponieważ próbuje zamienić swoje nadużycie w akt święty, uznając molestowanie za formę sakramentu. Lub, jak to ujął: 'Wśród chłopców w tej szkole szerzył się homoseksualizm. I wziąłem na siebie ich grzechy'" - podaje "The Guardian".
 
  • "Procesja" to film dokumentalny w reżyserii Roberta Greena. Sześć bohaterów w towarzystwie reżysera odwiedza miejsca, w których doszło do molestowania. "Film kończy się bardziej o akcie uzdrawiania niż zwykłym podnoszeniu świadomości. Porusza się między udramatyzowanymi scenami napisanymi, wyreżyserowanymi i wykonanymi przez mężczyzn, a bardziej tradycyjnymi materiałami zza kulis ich procesu" - pisze "The Guardian"
 
  • "I zbaw nas ode złego" w reżyserii Amy Berg opowiada o irlandzkim księdzu Oliverze O'Gradym, który od lat 70. do 90. XX wieku zgwałcił około 25 dzieci w Północnej Kalifornii. Spędził siedem lat w więzieniu, po czym został warunkowo zwolniony oraz deportowany do Irlandii w 2000 roku. W 2005 roku reżyserka spotkała się z nim i zapytała o krzywdy, których dopuścił się wobec dzieci.
 

Karol Wojtyła na KUL O. Prusak: Jak Jan Paweł II mógł być bezduszny wobec ofiar? To szok dla ludzi

Przemoc w Kościele. Filmy dokumentalne dotyczące przemocy wobec zakonnic

  • Film dokumentalny "Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego" opowiada historie zakonnic, które były molestowane przez księży. Twórcy dokumentu Eric Quintin i Marie-Pierre Raimbault odnaleźli kobiety we Francji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie czy Afryce. Do nadużyć dochodziło najczęściej w latach 80. oraz 90. XX wieku.
 
  • Serial dokumentalny Netflix "The Keepers" opowiada historię siostry zakonnej Cathy Cesnik z Baltimore w USA. Zakonnica uczyła w szkole, w której ksiądz Joseph Maskell miał molestować uczennice. Duchowny był w latach 1967-1975 doradcą i kapelanem arcybiskupa Baltimore Francisa Patricka Keougha. Kobieta miała wiedzieć o zachowaniu księdza, co prawdopodobnie go niepokoiło. Zakonnica zaginęła w 1969 roku, po dwóch miesiącach znaleziono jej zwłoki 12 km od Baltimore. Sekcja zwłok wykazała, że została uderzona ciężkim przedmiotem, była też duszona. Najprawdopodobniej do jej śmierci przyczynił się Maskell.
 

Abp Marek Jędraszewski Abp Jędraszewski broni Jana Pawła II: To przypomina czasy stalinowskie

Więcej o: