Pogoda. Kwiecień będzie chłodny? IMGW zapowiada ochłodzenie: Ujemna temperatura i śnieg

Jeszcze niedawno synoptycy przepowiadali rychłe nadejście wiosny w naszym kraju. W kwietniu "w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" - przepowiadało IMGW w swojej prognozie. Najnowsze scenariusze zakładają jednak zmianę.

Jeszcze niedawno synoptycy zapowiadali, że do Polski nadciąga "eksplozja ciepła". Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza miała pojawić się na naszych termometrach już w drugiej połowie marca. Długoterminowa eksperymentalna prognoza pogody zaprezentowana przez IMGW 10 marca zakładała, że w kwietniu w całym kraju temperatura powietrza "powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020". Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że o ile najbliższy tydzień (20-26 marca) faktycznie zapowiada się ciepło, o tyle końcówka miesiąca i kolejne tygodnie przyniosą ponowne ochłodzenie.

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają nawet po dworcu głównym

Kwiecień będzie jednak chłodny? IMGW: Może wrócić mróz i śnieg

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przedstawiło w piątek (17 marca) prognozę, według której między 27 marca a 23 kwietnia temperatura w naszym kraju będzie niższa niż w latach 2004-2020. Na te cztery tygodnie do naszego kraju mogą powrócić nawet przymrozki. Synoptycy apelują więc, by "nie popadać w euforię" - nadchodząca do Polski wiosna termiczna prawdopodobnie nie utrzyma się długo.

Scenariusze zakładające nadchodzące ochłodzenie IMGW potwierdziło także w sobotę. "To jeszcze odległy termin, jak na dużą sprawdzalność prognozy numerycznej, ale według dzisiejszej realizacji modelu, po ciepłym tygodniu, w niedzielę 26 marca nadejść ma ochłodzenie" - czytamy we wpisie z 18 marca. Według symulacji do Polski znów mogą wrócić minusowe wartości na termometrach, mogą się także pojawić opady atmosferyczne, w tym deszcz ze śniegiem.

Więcej o: