Białystok. Radni PiS wycofują się z uchwały "anty LGBT". Unijne pieniądze są jednak potrzebne

Aleksandra Boryń
W czasie nadzwyczajnego posiedzenia rady powiatu białostoccy radni przyjęli uchwałę ws. stanowiska wobec zasad horyzontalnych, uchylającą uchwałę "anty LGBT" z 2019 roku. Starosta przyznał, że jeśli nie zmienią stanowiska, mogą nie otrzymać środków z Unii Europejskiej.

We wtorek na wniosek zarządu powiatu białostockiego, przewodniczący rady zwołał sesję nadzwyczajną. Radni mieli omówić zmiany budżetowe, zamiast tego na chwilę przed spotkaniem dostali informację o projekcie uchwały w "sprawie stanowiska wobec zasad horyzontalnych oraz poszanowania zasad wolności", uchylającej tzw. uchwałę "anty LGBT" z kwietnia 2019 roku. 

Zobacz wideo Trzaskowski o ślubach par jednopłciowych: Od tego trzeba zacząć, na to jest przyzwolenie społeczne

Radni z Koalicji Obywatelskiej byli przeciwni wprowadzeniu punktu do porządku obrad sesji nadzwyczajnej i nalegali, aby rozpatrzyć go podczas tradycyjnej sesji. Wskazywali, że projekt dostali pół godziny przed sesją i że nie zdążyli się z nim zapoznać.

Ostatecznie jednak wniosek przegłosowano. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, 13 osób poparło projekt, a 3 członków było przeciwnych. 

Białostoccy radni wycofują się z uchwały "anty LGBT". Pieniądze z Brukseli ponad wszystko?

Jak podaje TVN24 marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, apelował wcześniej, że należy wycofać się z uchwały "anty LGBT", jeśli powiat chce otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej.

Podczas sesji starosta Jan Perkowski otwarcie przyznał, że powiat planuje złożyć trzy projekty unijne. - Jeżeli tej uchwały byśmy nie zmienili, to nie wiem, czy jest sens składania projektów i płacenie za pisanie wniosków o te środki - cytuje słowa Perkowskiego onet.pl

Nowe stanowisko przedstawicieli miasta mówi, że "rada powiatu białostockiego popiera zasady horyzontalne UE - cele strategiczne i priorytetami rozwojowe określone w strategii Europa 2020. Rada pragnie w sposób szczególny podkreślić wagę takich zasad horyzontalnych jak: zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja".

Więcej o: