Pogoda na 7 dni. W weekend ciepło, a później... jeszcze cieplej

Przez kolejnych kilka dni pogodę wciąż będzie kształtował znajdujący się nad Polską wyż. Jego centrum jednak przemieści się, otwierając drogę cieplejszym masom powietrza. W wielu regionach temperatura ponownie wzrośnie. Pod koniec przyszłego tygodnia synoptycy prognozują nawet ponad 20 st. C.

W ciągu kilku najbliższych dni możemy odczuć jeszcze delikatne, nocne przymrozki. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek 17 marca temperatura maksymalna wynosić będzie od 4 st. C. w rejonach podgórskich Karpat do 15 st. C. w Kotlinie Jeleniogórskiej. W nocy z piątku na sobotę termometry wskażą od -3 st. C do 5 st. C na wybrzeżu. Pogoda jednak szybko się zmieni. Znajdujący się nad Polską wyż zacznie przemieszczać się na wschód, w kierunku Rosji, otwierając tym samym drogę dla cieplejszych mas powietrza wędrujących z południowego zachodu. Będzie więc coraz cieplej, a pod koniec nadchodzącego tygodnia odczujemy niemalże letnie temperatury. 

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pogoda na 7 dni. W trzeciej dekadzie marca czeka nas lato?

Ocieplenie na terenie całego kraju zaczniemy odczuwać już w nadchodzący weekend 18-19 marca. Nocne przymrozki niemal całkowicie zaginą, a maksymalna temperatura w całym kraju przekroczy 10 st. C. W środę 22 marca na południowym zachodzie IMGW prognozuje do 20 st. C. Znacznie cieplej zacznie się robić także na wschodzie. Tam średnia temperatura wyniesie około 15 st. C. W całej Europie Centralnej temperatury będą o co najmniej kilkanaście stopni wyższe od przyjętej normy wieloletniej.

Według modeli synoptycznych w trzeciej dekadzie marca lokalnie temperatury przekroczą próg 20 st. C. Do tej pory najwyższą wiosenną temperaturę zanotowano 10 marca w Tarnowie i było to 19,1 st. C. Teraz synoptycy wskazują, że pod koniec nadchodzącego tygodnia będą regiony, głównie w zachodniej i południowej Polsce, gdzie termometry wskażą nawet 25 st. C! To już letnie temperatury. 

Synoptycy przedstawili eksperymentalną prognozę długoterminową (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda. Długoterminowa prognoza IMGW. Co czeka nas wiosną i latem?

Pogoda na najbliższy tydzień. Możliwe opady

Jak zaznaczają eksperci z serwisu dobrapogoda24.pl napływające do Polski ciepłe masy powietrza będą wykazywać się chwiejnością. Przez kształtujące się warunki, lokalnie na południu mogą pojawiać się przelotne opady, a nawet burze. Prognozy te potwierdza także IMGW. Wiatr na ogół będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych.

Przymrozek (zdjęcie ilustracyjne) Prognoza pogody na Wielkanoc 2023. W kwietniu będzie niestabilnie

Więcej o: