Co pyli wiosną i latem? Kalendarz pyleń roślin od marca do sierpnia [LISTA]

Wraz z nadejściem wiosny oraz wyższych temperatur, rozpoczyna się okres pylenia roślin. Osoby, które są uczulone na konkretne rośliny, powinny zapoznać się z kalendarzem alergika, który informuje, co pyli w danym miesiącu.

Pyłki roślin są jednym z najczęstszych powodów alergii, a najtrudniejszym czasem dla alergików jest wiosna i lato, gdy rośliny zaczynają rozkwitać. Okres pylenia w dużej mierze zależy od panujących warunków atmosferycznych. Jakie rośliny w najbliższych miesiącach będą dla alergików najbardziej problematyczne? Sprawdzamy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Kalendarz pylenia dla alergików na wiosnę. Co pyli w marcu, kwietniu i maju?

Marzec jest pierwszym miesiącem, w którym rośliny zaczynają okres pylenia. Alergicy powinni uważać przede wszystkim na rosnące stężenie pyłków kilku drzew. W tym miesiącu uaktywnia się brzoza, leszczyna oraz olsza, która w marcu pyli najbardziej. Uaktywnia się również topola, która może okazać się problematyczna dla alergików pod koniec miesiąca. Aktywne są również grzyby pleśniowe Cladosporium, które są przenoszone przez wiatr i roznoszą się w otoczeniu przez cały rok. Uaktywniają się również grzyby z rodzaju Alternaria, które rozwijają się na owocach i warzywach.

Czwarty miesiąc roku to największy czas pylenia brzozy. Alergenne zaczynają być również trawy. Okres pylenia w kwietniu kończy natomiast topola. Alergicy powinni też uważać na pylenie jesionu i dębu. Cladosporium oraz Alternaria również pojawiają się w kwietniu.

W maju silniej zaczynają pylić trawy, kończy się natomiast pylenie dębu. Alergenne zaczynają być szczaw, babka oraz pokrzywa. Silniej zaczynają pylić grzyby Cladosporium oraz Alternaria.

Biedronki azjatyckie - zdjęcie ilustracyjne Biedronki azjatyckie wlatują do naszych mieszkań. Mogą być niebezpieczne

Kalendarz pyleń na lato. Co pyli w czerwcu, lipcu i sierpniu?

Latem zaczyna pylić najwięcej roślin. W czerwcu najaktywniejsze są trawy, szczaw, pokrzywa oraz grzyby Cladosporium oraz Alternaria. Alergenna jest również babka oraz komosa. 

W lipcu nadal niebezpieczne dla alergików są trawy, rozpoczyna się również pylenie bylicy. Silne są również pokrzywa, szczaw oraz grzyby Cladosporium i Alternaria. Aktywne są również komosa i babka.

W sierpniu najaktywniejsza jest bylica i pokrzywa. Swoje pylenie rozpoczyna również ambrozja. Słabiej pylą natomiast trawy, szczaw, babka i komosa.

Dzięki kalendarzowi pyleń alergicy mogą zaplanować swoją aktywność na świeżym powietrzu czy unikać przebywania na zewnątrz, gdy pylenie danej rośliny jest największe. W walce z alergenami pomagają również leki, które przepisuje lekarz alergolog.

Strzyżak jeleni znany też jako strzyżak sarni (zdjęcie ilustracyjne) "Latające kleszcze", czyli strzyżaki jelenie. Czym są? Czy są groźne dla zdrowia?

Więcej o: