Polska chce budować koalicję państw, które przekażą myśliwce Ukrainie. Znajdą się partnerzy?

Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska i Słowacja budują koalicję państw na rzecz przekazania samolotów bojowych Ukrainie. W Programie 1 Polskiego Radia polityk wskazał, że rozmawiał na ten temat z minister obrony Słowacji Jaroslavem Nad'em. W Bratysławie na razie nie ma jednak porozumienia w tej sprawie.

Szef MON mówił, że na Ukrainę trafią poradzieckie myśliwce MiG-29. Premier zapowiedział, że stanie się to w ciągu 4-6 tygodni. Prezydent Andrzej Duda poinformował z kolei, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane. 

Jak wskazał Mariusz Błaszczak, w środę na ten temat rozmawiali członkowie grupy kontaktowej do spraw wspierania obrony Ukrainy.

Rzeczywiście chcemy przekazać MiGi w szerszej koalicji państwa

- podkreślił Błaszczak. 

Zobacz wideo Czy wysłanie MiGów-29 Ukrainie miałoby sens? Ekspert: To trochę pomoc na siłę

Polska chce poszerzyć krąg państw, które przekażą Ukrainie MiGi-29

Minister Obrony Narodowej przyznał, że na razie gotowość wysłania na Ukrainę samolotów zadeklarowała Bratysława, ale - jak zaznaczył - polskie władze chcą, aby ta koalicja była szersza. Przypomniał też, że takie działania przyniosły efekty w przeszłości i dzięki nim na Ukrainę trafiły wyrzutnie rakiet Patriot i czołgi Leopard.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W zeszłym tygodniu ministrowie obrony Polski i Słowacji - Mariusz Błaszczak i Jaroslav Nad' - spotkali się w Sztokholmie przy okazji szczytu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Po spotkaniu szef Słowackiego MON informowała w mediach społecznościowych, że Polska i Słowacja są gotowe przekazać Ukrainie MiGi-29.

Słowacja ma wątpliwości, czy może przekazać MiGi-29

Jak podają słowackie media, przedwczoraj na temat przekazania samolotów Ukrainie rozmawiali członkowie komisji obrony słowackiego parlamentu. Na spotkaniu była mowa o wysłaniu do Kijowa 13 MiG-ów.

Ukraińcy trafili w rosyjski samolot bojowy Wojna w Ukrainie. Wystarczył jeden strzał, żeby pokonać Rosjan [WIDEO]

Sprawa wywołuje jednak na Słowacji kontrowersje. Część opozycji sprzeciwia się wojskowej pomocy dla Ukrainy. Wątpliwości dotyczą też tego, czy zdymisjonowany, lecz pozostający u władzy do przedterminowych wyborów rząd, może - zgodnie z konstytucją - podjąć decyzję w sprawie przekazania samolotów.

Finlandia też chce wysłać Ukrainie myśliwce

Premierka Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jej kraj rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców, które zostały wycofane ze służby w fińskich siłach zbrojnych.

Stany Zjednoczone wysłały do Europy 'samolot zagłady' Amerykańskie dowództwo: "Samolot dnia zagłady" wylądował w bazie na Islandii

- Sądzę, że możemy przedyskutować, czy byłoby możliwe przekazanie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet i jakiego rodzaju szkolenia by to wymagało - powiedziała Sanna Marin. Zaznaczyła jednocześnie, że w sprawie przekazania samolotów bojowych Ukrainie konieczna jest współpraca międzynarodowa.

Więcej o: