Szef MON mówił, że na Ukrainę trafią poradzieckie myśliwce MiG-29. Premier zapowiedział, że stanie się to w ciągu 4-6 tygodni. Prezydent Andrzej Duda poinformował z kolei, że nasz kraj jest w trakcie wysyłania myśliwców. W ciągu najbliższych dni zostaną przekazane cztery samoloty - pozostałe są w tej chwili serwisowane i później będą sukcesywnie przekazywane.
Jak wskazał Mariusz Błaszczak, w środę na ten temat rozmawiali członkowie grupy kontaktowej do spraw wspierania obrony Ukrainy.
Rzeczywiście chcemy przekazać MiGi w szerszej koalicji państwa
- podkreślił Błaszczak.
Minister Obrony Narodowej przyznał, że na razie gotowość wysłania na Ukrainę samolotów zadeklarowała Bratysława, ale - jak zaznaczył - polskie władze chcą, aby ta koalicja była szersza. Przypomniał też, że takie działania przyniosły efekty w przeszłości i dzięki nim na Ukrainę trafiły wyrzutnie rakiet Patriot i czołgi Leopard.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
W zeszłym tygodniu ministrowie obrony Polski i Słowacji - Mariusz Błaszczak i Jaroslav Nad' - spotkali się w Sztokholmie przy okazji szczytu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Po spotkaniu szef Słowackiego MON informowała w mediach społecznościowych, że Polska i Słowacja są gotowe przekazać Ukrainie MiGi-29.
Jak podają słowackie media, przedwczoraj na temat przekazania samolotów Ukrainie rozmawiali członkowie komisji obrony słowackiego parlamentu. Na spotkaniu była mowa o wysłaniu do Kijowa 13 MiG-ów.
Sprawa wywołuje jednak na Słowacji kontrowersje. Część opozycji sprzeciwia się wojskowej pomocy dla Ukrainy. Wątpliwości dotyczą też tego, czy zdymisjonowany, lecz pozostający u władzy do przedterminowych wyborów rząd, może - zgodnie z konstytucją - podjąć decyzję w sprawie przekazania samolotów.
Premierka Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jej kraj rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców, które zostały wycofane ze służby w fińskich siłach zbrojnych.
- Sądzę, że możemy przedyskutować, czy byłoby możliwe przekazanie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet i jakiego rodzaju szkolenia by to wymagało - powiedziała Sanna Marin. Zaznaczyła jednocześnie, że w sprawie przekazania samolotów bojowych Ukrainie konieczna jest współpraca międzynarodowa.