Operacja "Barbossa". Blisko 400 policjantów rozbiło internetową siatkę pedofilów

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 49 osób w ramach operacji "Barbossa" wymierzonej w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. 21 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze przeprowadzili 87 przeszukań na terenie całej Polski, w wyniku których zabezpieczono 92 komputery i 172 dyski twarde zawierające ponad 40 tys. plików video i ponad 130 tys. zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.

Jak informuje policja, w akcji wzięło udział 372 policjantów CBZC ze wszystkich komórek terenowych, wspieranych przez funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, a także miejskich i powiatowych z całego kraju

Przeprowadzona akcja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami terenowymi w całym kraju.

Po przeszukaniu blisko 90 miejsc w całym kraju, policjanci zabezpieczyli łącznie 160 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Były one rozsyłane m.in. w zamkniętych grupach, przez szyfrowane komunikatory. Śledczy nadal analizują jeszcze materiały, które znaleźli łącznie na prawie trzystu komputerach i dyskach. 

Zobacz wideo 17-letnia rowerzystka potrącona na pasach. Powód? Nieuwaga i brak znajomości przepisów

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zatrzymani mają od 19 do 70 lat

Jak czytamy, podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 k.k. tj. posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim. W 21 przypadkach sądy zdecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł.

Zatrzymani mają od 19 do 70 lat. Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in.: mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka. To również czterech podejrzanych w przeszłości usłyszało już zarzuty karne, rozpowszechnia lub posiadania materiałów o charakterze pedofilskim.

Policja (zdjęcie ilustracyjne)Szczecin. Nieoficjalnie: Policja zatrzymała porywacza 9-letniej dziewczynki

Więcej o: