Zmarł Adam Sandauer, działacz opozycji antykomunistycznej, uczestnik protestów studenckich w marcu 1968 roku. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym, później honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".
Adam Sandauer urodził się 17 grudnia 1950 roku. Był synem pisarza i krytyka literackiego Artura Sandauera i malarki Erny Rosenstein. W 1968 roku kolportował ulotki przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i przeciwko aresztowaniom studentów po wydarzeniach marca 1968 roku. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów pracował naukowo do 1990 roku w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie obronił doktorat.
Założył i przez wiele lat stał na czele Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere" po tym, gdy ucierpiał przez błąd lekarski. Prowadził kampanię na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta jako instytucji niosącej pomoc poszkodowanym, ofiarom błędów lekarskich.
"Nie żyje Adam Sandauer. Człowiek, który prawom pacjenta nadał należne im miejsce w systemie ochrony zdrowia, człowiek, dzięki któremu mamy instytucję Rzecznika Praw Pacjenta. Wielka strata. Pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa" - skomentował doniesienia o śmierci Sandauera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Należał do Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Został członkiem Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010, a w 2015 roku uczestniczył w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.
W 2016 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.