TVP obwiniało polityków PO o śmierć Mikołaja. Jest skarga do KRRiT. "Niezwykle drastyczne naruszenia ustawy"

Krzysztof Luft złożył skargę na TVP Info, które obarczało polityków Platformy Obywatelskiej winą za śmierć 15-letniego Mikołaja. Jak podkreślił, "było to całkowicie świadomym wprowadzaniem widzów w błąd, w sprawie budzącej wielkie emocje społeczne". "Celem takiego zakłamanego przekazu mogło być tylko wzbudzanie u widzów gwałtownych, negatywnych emocji" - zaznaczył.
Zobacz wideo Zapadł wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. Kobieta uznana za winną pomocy aborcyjnej

We wtorek Krzysztof Luft poinformował, że złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na TVP Info. Jak podkreślił, 7 marca na stronie internetowej tvp.info pojawił się artykuł pt. "Poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił informacje pozwalające na identyfikację ofiar pedofila z PO". Tego samego dnia na antenie stacji polityków opozycji obarczono odpowiedzialnością za śmierć 15-letniego Mikołaja Filiksa.

Widzowie Telewizji Polskiej mogli zobaczyć następujące paski na ekranie: "Politycy Platformy odpowiedzialni za śmierć dziecka", "Politycy Platformy Obywatelskiej odpowiedzialni za śmierć dziecka ofiary pedofila" i "Mikołaj Filiks nie żyje z powodu działań polityków Platformy Obywatelskiej".

Dodatkowo TVP Info wielokrotnie przytaczało wypowiedź Piotra Borysa, posła PO, który 30 grudnia ubiegłego roku w programie "Minęła 8" powiedział, że ofiary pedofila Krzysztofa F. "to dzieci jednej z członkiń Platformy Obywatelskiej". Według telewizji dane dzieci ujawnił więc polityk opozycji, co - jak zwrócił uwagę w skardze Krzysztof Luft - nie jest prawdą. Media publiczne podały bowiem tę informację dzień wcześniej.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

TVP TVP oskarża polityków PO o śmierć syna posłanki. "Nie ma granicy obrzydliwości"

TVP obwiniało polityków PO o śmierć Mikołaja. Jest skarga do KRRiT

"Tymczasem to, co powiedział poseł Piotr Borys 30.12.2023, nie było niczym nowym. Poprzedniego dnia bowiem, od samego rana Radio Szczecin i TVP Info informowały, że ofiarami, związanego z PO pedofila w Szczecinie, były dzieci znanej parlamentarzystki w wieku 13 i 16 lat. A te informacje zostały tego samego dnia dodatkowo doprecyzowane na antenie TVP Info w audycji 'Jedziemy'. (...) Poseł Borys nie powiedział więc nic ponad to, co zostało opublikowane na antenie TVP Info już 24 godziny wcześniej" - napisał były członek KRRiT.

Jak dodał, informacje podane przez media publiczne pozwoliły mu w ciągu minuty ustalić, że chodzi o posłankę Magdalenę Filiks.

"W tej sytuacji zarzucanie politykom partii opozycyjnej ujawnienia danych ofiary pedofila i obarczanie ich odpowiedzialnością za śmierć dziecka, 15-letniego syna ich koleżanki, było całkowicie świadomym wprowadzaniem widzów w błąd, w sprawie budzącej wielkie emocje społeczne" - podkreślił. "Celem takiego zakłamanego przekazu mogło być tylko wzbudzanie u widzów gwałtownych, negatywnych emocji w stosunku do polityków największej partii opozycyjnej i zrzucanie odpowiedzialności z siebie" - czytamy dalej w skardze.

Krzysztof Luft zaznaczył, że takie działanie TVP jest sprzeczne z Ustawą o radiofonii i telewizji, która m.in. zabrania emitowania treści nawołujących do nienawiści, a także zobowiązuje publicznych nadawców do zachowania bezstronności. Jak dodał, oczekuje, że szef KRRiT ukarze Telewizję Polską za "niezwykle drastyczne naruszenia ustawy".

PiS. Kaczyński chce trzeciej kadencji i wygranej w wyborach 2023 roku Tajna instrukcja w PiS. Mają mówić, że Platforma to partia pedofili

Radio Szczecin i TVP pisały o "dzieciach znanej parlamentarzystki"

29 grudnia ubiegłego roku Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny Radia Szczecin, opublikował tekst dotyczący Krzysztofa F., który został skazany za pedofilię. Artykuł ten był "przypomnieniem", ponieważ nieprawomocny wyrok w sprawie zapadł w lipcu 2021 roku.

W swoim tekście Duklanowski ujawnił, że jego ofiarami były "dzieci znanej parlamentarzystki". Podał ich dokładny wiek. Jak wskazuje część mediów, de facto ujawnił on dane ofiar Krzysztofa F. i zapoczątkował falę hejtu, która dotknęła ofiary i ich bliskich. Równolegle z Radiem Szczecin tego "newsa" podało TVP Info.

Więcej można przeczytać w poniższym tekście:

Tomasz Duklanowski To jego tekst o pedofilu pojawił się na portalu Radia Szczecin. Kim jest Tomasz Duklanowski?

Więcej o: