Kiedy zmiana czasu na letni w 2023 roku? Czy to już ostatnia? Komentarz ministerstwa

Już wkrótce zmiana czasu z zimowego na letni. Czy będzie to już ostatni raz, gdy "przestawimy zegarki"? Wiceszefowa MRiT Olga Semeniuk-Patkowska dała jednoznaczną odpowiedź.

Na czas letni przejdziemy już w przyszłym tygodniu - w nocy 25 na 26 marca (sobota/niedziela). Przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Nadal będzie trzeba pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, natomiast w telefonach komórkowych i komputerach czas zmieni się automatycznie.

Śniadanie wielkanocne (zdj. ilustracyjne) Kiedy święta wielkanocne 2023? Ile wypada dni wolnych od pracy?

Kiedy ostatnia zmiana czasu? Jest komentarz z ministerstwa

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Kwestia ta jest regulowana przez prawo europejskie. Jak wyjaśniła w 2021 roku wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Olga Semeniuk-Patkowska, "Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego [...] do 2026 roku". - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - podkreśliła.

Zgodnie z harmonogramem następna zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 28 na 29 października.

Władimir Putin ISW: Putin traci kontrolę. Rzeczniczka MSZ mówi o jedno zdanie za dużo

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Blisko 80 proc. Polaków nie chce zmian czasu. Wolą czas letni

Z sondażu przeprowadzonego w 2018 roku przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że przeciwnych zmianie czasu jest aż 78,3 proc. badanych. Większość tych osób - 74 proc. - zadeklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, czyli ten, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Najnowsze informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sondaż ponowiono w 2019 roku. Wtedy przeciwnych zmianie czasu było 79,2 proc. ankietowanych.

Świadczenie pielęgnacyjne - zdjęcie ilustracyjne Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Więcej o: