"Precedensowe" rozstrzygnięcie WSA ws. sędziego wyznaczonego przez Dudę do nowej izby SN

Sąd Najwyższy potwierdził, że Paweł Grzegorczyk nie orzeka w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sędzia został wyznaczony do niej przez Andrzeja Dudę, ale decyzję prezydenta zaskarżył do sądu administracyjnego. Niedawno WSA zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji prezydenta.

17 września ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda wyznaczył do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 11 sędziów Sądu Najwyższego. Wśród nich znalazło się sześciu sędziów powołanych przez tzw. nową KRS, której legalność jest kwestionowana.

Zobacz wideo Zapadł wyrok ws. Justyny Wydrzyńskiej. Kobieta uznana za winną pomocy aborcyjnej!

WSA wstrzymał postanowienie Andrzeja Dudy. Zaskarżył je jeden z sędziów

Wśród powołanych do IOZ sędziów był prof. Paweł Grzegorczyk. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" opisywała skargę sędziego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Grzegorczyk uznał, że postanowienie prezydenta ingeruje w jego niezawisłość i zaskarżył je przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.  

"Organy władzy wykonawczej narzuciły mi funkcję w sposób uznaniowy i władczy, wbrew woli i bez wskazania jakichkolwiek motywów podjęcia takiego rozstrzygnięcia" - napisał Grzegorczyk w cytowanej przez "GW" skardze. Sędzia chciał uchylenia postanowienia w części, która wyznaczała go do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zawnioskował także o zabezpieczenie. Pod koniec lutego WSA w Warszawie postanowić "wstrzymać wykonanie zaskarżonego postanowienia Prezydenta w części dotyczącej Pawła Grzegorczyka". Poinformowała o tym reprezentująca Grzegorczyka kancelaria Hoffman, Taborowski i Wspólnicy. W komunikacie nazwano rozstrzygnięcie WSA "precedensowym".

Zbigniew Ziobro z broniąZiobro z pistoletem na konferencji. Mógł, czy nie mógł? Pytamy prawnika

WSA w postanowieniu stwierdził m.in. że "skutkiem wykonania zaskarżonego aktu jest ingerencja  niezawisłość skarżącego jako sędziego". " [...] Gdy przedmiotem zaskarżenia pozostaje w istocie naruszenie niezawisłości sędziego, za uprawione należy uznać wstrzymanie wykonania skarżonego aktu, do czasu poddania go kontroli sądowej" - czytamy w postanowieniu. 

Sąd Najwyższy: Wstrzymano przydział spraw w IOZ dla Pawła Grzegorczyka

Jak informuje teraz "Gazeta Wyborcza", Sąd Najwyższy zastosował się do postanowienia WSA. "W związku z treścią postanowienia WSA wstrzymano przydział spraw w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej dla SSN Pawła Grzegorczyka oraz odwołano wyznaczone posiedzenia z udziałem tego Sędziego" - przekazało dziennikowi biuro prasowe SN. Sędzia nie orzeka w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej od piątku. Wciąż orzeka w swojej podstawowej izbie - cywilnej. 

14-latkowie okradali dzieci z portfeli i telefonów, strasząc atrapami broni14-latkowie napadali na dzieci z atrapami broni

Sprawa skargi sędziego Grzegorczyka na postanowienie Andrzeja Dudy ma już wyznaczony termin. Niejawne posiedzenie odbędzie się 5 kwietnia. 

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zastąpiła w lipcu Izbę Dyscyplinarną. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej miała być  jednym z wymagań Komisji Europejskiej ws. akceptacji KPO i wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Zmianę dot. Izby zakładała głównie zmianę nazwy. Polska nie wprowadziła innych zmian w sądownictwie wymaganych przez Komisję Europejską (wyrażone w tzw. kamieniach milowych) - i nasz kraj wciąż pieniędzy z KPO nie dostał 

Więcej o: