Polskie MiGi-29 trafią do Ukrainy w ciągu kilku tygodni. Premier Mateusz Morawiecki przybliżył datę

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Premier Morawiecki na wtorkowej konferencji poinformował, kiedy nasi wschodni sąsiedzi mogą otrzymać maszyny.

Podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni. 

Zobacz wideo Czy wysłanie MiGów-29 Ukrainie miałoby sens? Ekspert: To trochę pomoc na siłę

Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy od Polski

O tym, że Polacy zamierzają przekazać Ukraińcom myśliwce, jako pierwszy poinformował prezydent Andrzej Duda, w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN. - Ta pozostała część MiGów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych siłach powietrznych, jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć - powiedział Andrzej Duda na antenie amerykańskiej stacji.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Czeska firma produkuje dmuchane makiety sprzętu HIMARSRosjanie dali się nabrać. "Używają rakiet do zniszczenia taniego balonu"

Słowacja i Finlandia też chcą przekazać Ukrainie myśliwce

Słowacki minister obrony informował w mediach społecznościowych, że Polska zgadza się na wspólne przekazanie ze Słowacją myśliwców MiG-29 Ukrainie. Jaroslav Nad' rozmawiał na ten temat w ubiegłą  środę z polskim ministrem Mariuszem Błaszczakiem podczas posiedzenia unijnych ministrów obrony w Sztokholmie.

Ministerstwo obrony przekazało wcześniej, że jest gotowe oddać Ukrainie dziesięć myśliwców, których słowacka armia nie używa od września ubiegłego roku. Sprawa MiG-ów wywołuje jednak na Słowacji kontrowersje. Część opozycji sprzeciwia się wojskowej pomocy dla Ukrainy. Wątpliwości dotyczą też tego, czy zdymisjonowany, lecz pozostający u władzy do przedterminowych wyborów rząd, może - zgodnie z konstytucją - podjąć decyzję w sprawie przekazania samolotów.

Maria Zacharowa (zdjęcie archiwalne)ISW: Putin stracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną Rosji

Z kolei premierka Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jej kraj rozważy przekazanie Ukrainie myśliwców, które zostały wycofane ze służby w fińskich siłach zbrojnych.

- Sądzę, że możemy przedyskutować, czy byłoby możliwe przekazanie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet i jakiego rodzaju szkolenia by to wymagało - powiedziała Sanna Marin. Zaznaczyła jednocześnie, że w sprawie przekazania samolotów bojowych Ukrainie konieczna jest współpraca międzynarodowa.

Więcej o: