W pobliżu granicy z Białorusią znaleziono ciało 23-latka. "Kolejna śmierć, której można było uniknąć"

Aktywistki z Grupy Granica i ze Stowarzyszenia Egala znalazły w niedzielę w pobliżu Białowieży ciało mężczyzny. Znajdujące się przy nim dokumenty wskazują, że jest to 23-letni Afgańczyk. Byłaby to co najmniej 38 ofiara trwającego od połowy 2021 roku kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy.

W niedzielę (12 marca) po południu Podlaska Policja poinformowała, że w rejonie Białowieży znalezione zostało ciało mężczyzny. "Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że może być to imigrant" - informowało natomiast Radio Białystok

Zobacz wideo "Na granicy w krzakach i pod drzewami umierają ludzie. To kryzys humanitarny"

Białowieża. Aktywiści znaleźli ciało mężczyzny

Według rozgłośni funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o odnalezieniu ciała od aktywistów. "Aktywistki Grupy Granica i Egala odnalazły dziś w okolicy Białowieży ciało młodego mężczyzny" - napisano natomiast w mediach społecznościowych grupy w niedzielę wieczorem. "Zespół był w terenie w ramach interwencji humanitarnej, po godz. 14 natrafił na ciało. Znajdowało się na obszarze podmokło-bagiennym" - dodano.

"To kolejna śmierć, której zdecydowanie można było uniknąć. Rządzący i podległe im służby wciąż kryminalizują osoby uchodźcze. W związku z tym, przy braku zmiany kursu politycznego, na pograniczu polsko-białoruskim ginąć będą kolejni ludzie" - podkreślają aktywiści. 

Polska Agencja Prasowa dodaje natomiast, że przy zmarłym znaleziono dokumenty, wskazujące, że może to być 23-letni obywatel Afganistanu. "Z pierwszych oględzin zwłok wynikało, że nie ma ono obrażeń wskazujących na potencjalne przyczynienie się do zgonu osób trzecich" - czytamy. W poniedziałek wszczęte zostanie śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ziobro kazał wszcząć postępowanie ws. słów Ochojskiej o leśnikachZiobro kazał wszcząć postępowanie ws. słów Ochojskiej o leśnikach

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Nie żyje co najmniej 38 osób

W połowie stycznia w pobliżu polsko-białoruskiej granicy znaleziono kilka ciał nieznanych osób. Dziennikarz i członek Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego Piotr Czaban podawał, że po polskiej stronie, w Puszczy Białowieskiej, odnaleziono łącznie trzy zmarłe osoby. Według Grupy Granica osoba odnaleziona w niedzielę w okolicy Białowieży byłaby 38 ofiarą trwającego od sierpnia 2021 roku kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim.

"W dalszym ciągu mamy oficjalne dane o 317 zaginionych osobach: tych, które znajdowały się na pograniczu, a z którymi ich bliscy stracili kontakt. Ciała zaginionych odnajdywane są czasem po wielu miesiącach" - napisała grupa w poście pod koniec lutego.

Słupki graniczne przy granicy polsko-białoruskiej, styczeń 2022 (zdjęcie ilustracyjne)Trzy ciała przy granicy polsko-białoruskiej. Prokuratura prowadzi śledztwo

Więcej o: